Szlovákiában az emberek főleg a hozzátartozóik és a környezetük megóvása érdekében oltatják be magukat a koronavírus ellen. A válaszadók csupán 46 százaléka nyilatkozta azt, hogy a saját egészségének megóvásának céljából kérte a védőoltást. Északi szomszédunknál hétfőtől csak a Dunaszerdahelyi járás maradt a zöld fázisban, ahol a beoltottak szinte teljes korlátozás nélkül végezhetnek bármilyen aktivitást.
Az AKO ügynökség által elvégzett felmérésből az derült ki, hogy a szlovák állampolgárok között a mások iránti féltés nagyobb szerepet játszott az oltás beadatásának indokaként, mint a saját egészség megőrzése. A megkérdezettek fele jelölte meg ezt az indokot. A válaszadók 46,3 százaléka nyilatkozta azt, hogy a saját egészségének megóvása érdekében oltatta be magát. A felmérésben részt vevők harmadik leggyakoribb indoka az volt, hogy valójában nem volt szükségük a vakcinára, mégis beoltatták magukat, mert el akarták kerülni a korlátozásokat. Ezt a felmérésben részt vevő személyek 17,4 százaléka nyilatkozta.
A megkérdezettek több mint 15 százaléka azért oltatta be magát, mert hozzá akart járulni a pandémia társadalmi szintű megoldásához. A válaszadók több mint 9 százaléka indokolta a döntését azzal, hogy meggyőzték őt a szaktekintélyek, az orvosok és a tudósok.
A telefonos közvélemény-kutatást az ügynökség szeptember 6. és 13. között végezte el, ezer válaszadó bevonásával. A felmérés célja az volt, hogy általa fényt derítsenek a beoltottak indítékaira is. Eddig ugyanis főleg az oltatlanok motivációit vizsgálták.
Szlovákiában az összlakosság 44,5 százaléka kapta meg a védőoltás legalább első adagját,
amit a szakemberek nagyon alacsony átoltottsági aránynak tartanak.
Az országban már csak egyetlen járás, a Dunaszerdahelyi maradt zöld besorolású a Covid-automata járványtérképe alapján. Ez a járás az ötven év felettiek átoltottságát tekintve országos viszonylatban a második helyen van, mindössze a Pozsonyi járás előzi meg. A Pozsonyi járás múlt csütörtökön elsőként érte el a 75 százalékos átoltottsági szintet az ötven év felettiek körében.
A zömében magyarok lakta Dunaszerdahelyi járásban a beoltottak szinte korlátozások nélkül élhetik életüket, az oltatlanoknak viszont továbbra is mérsékelt korlátozásokkal kell számolniuk.
A többi járás esetében a korlátozások elsősorban a tömegrendezvényeket, beleértve az esküvőket, halotti torokat és a szolgáltatói szektort érintik.
34 járás narancssárga, 39 piros és 5 bordó besorolású. A kassai, az eperjesi, a nyitrai és a besztercebányai kerület kórházaiban már újra osztályozzák a fertőzötteket, mivel ismét növekszik az orvosi ellátásra szorulók száma. Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter ezzel kapcsolatban elmondta, hogy igyekeznek a helyzetet kézben tartani
. „A kórházak higiéniai és izolációs lehetőségek, valamint a lélegeztetőgépek száma szerint mérlegelnek, minden kórházban más a helyzet” – mondta a tárcavezető.