A Kantar CZ ügynökség a közszolgálati Cseh Televízió számára készített országos felmérést, melyből az derült ki, hogy ha június elején tartották volna a képviselőházi választást Csehországban, akkor a 200 tagú parlamenti alsóházba összesen hat párt és választási koalíció került volna be.
A felmérés szerint
- az élén a Cseh Kalózpárt és a Polgármesterek és Függetlenek pártja alkotta választási koalíció áll 26 százalékos eredménnyel.
- A második helyen a három jobboldali párt alkotta Spolu – magyarul Együtt – választási koalíció végezne 21,5 százalékkal. Ezt a szövetséget az ODS, a TOP 09, és a KDU-ČSL triója alkotja.
- Andrej Babiš kormányfő ANO mozgalma jelenleg a harmadik helyen áll. A mozgalomra a megkérdezettek 20 százaléka voksolna.
- A bevándorlás ellenes Közvetlen Demokrácia Pártja, az SPD 10 százalékkal a negyedik,
- a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja 5,5 százalékkal az ötödik,
- míg a korrupcióellenes programmal kampányoló Prísaha – magyarul Eskü – mozgalom öt százalékkal hatodikként kerülne be a képviselőházba. A Prísaha mozgalmat Robert Šlachta, a cseh rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának egykori parancsnoka alig néhány hónapja alapította.
- A kormánykoalíció kisebbik tagja, a Cseh Szociáldemokrata Párt, a ČSSD támogatottsága már hosszabb ideje a parlamenti küszöböt jelentő 5 százalék alatt mozog. Az aktuális felmérés szerint 3 százalékon áll.
Az első két helyen tanyázó két ellenzéki választási koalíció, tehát a „kalózok” és a „polgármesterek”, valamint a Spolu egyaránt azt hangsúlyozza, hogy célja Andrej Babiš eltávolítása a hatalomból.
Az ellenzék széles körű korrupcióval vádolja a kormányt. Ebben a témában az Európai Parlamentre is hivatkoznak, miután a plénum elfogadta a cseh miniszterelnök összeférhetetlenségéről szóló állásfoglalást.
Az Európai Bizottság április végén állapította meg, hogy Andrej Babiš az ország vezetőjeként befolyásolja a tulajdonában lévő Agrofert holding működését, és ő a haszonélvezője a cégeihez irányuló állami és uniós támogatásoknak. Brüsszel ragaszkodik ahhoz, hogy a miniszterelnök által irányított vállalatoknak történő további folyósítást le kell állítani mindaddig, amíg az összeférhetetlenségi ügy meg nem oldódik.