A fél világ miatta tiltakozik és bírálja a módot, ahogy Aljakszandr Lukasenka elnök hatóságai a földre kényszerítették az őt szállító Ryanair-gépet, majd a barátnőjével elvitték róla.
Roman Protaszevics fehérorosz blogger, a lengyel területre áttelepült NEXTA ellenzéki portál volt és a Belarusz agya nevű Telegram-csatorna jelenlegi munkatársa viszont meglepő dolgokat mondott a fehérorosz állami tévé pénteken kiadott interjújában – amire családja és aktivisták gyorsan reagáltak és azt mondták, kényszer alatt tette.
Az egyórás ONT-interjúban Protaszevics „beismerte”, hogy „erőszakos lázongásokat” szervezett tavaly augusztusban Minszkben,
a Lukasenka elnök hatalmát meghosszabbító és sokak szerint elcsaltnak tartott választások után.
Protaszevics akkor még a Telegram mobilalkalmazásban terjesztett NEXTA hírcsatorna alapítója és szerkesztője volt. A csatorna sok embert mozgósított a kormányellenes tömegtüntetésekre.
A mostani tévéinterjúban az aktivista feszengve válaszolt és a csuklóján sérülésnek tűnő nyomok látszottak. Azt mondta: az utcára hívta az embereket és ezért is volt "három napon át káosz az utcákon".
Az anyag végén az aktivista elsírta magát és azt mondta: szeretne normális életet élni és felhagyni a politikával. Még arról is beszélt, hogy tiszteli Lukasenka elnököt.
„Sok dolog, amiért bírálták Alekszander Grigorjevicset, egyszerűen nyomásgyakorlási kísérlet” – mondta.
"Kényszerítették"
Az aktivista apja, Dmitrij Protaszevics viszont úgy kommentálta az egészet, hogy a Lukasenka-rezsim már régóta használja a „beismerő” videók módszerét. Hozzátette: fájdalmas volt látni a felvételt és világos volt, hogy kényszerítették a fiát.
„Ezeket a dolgokat nem a fiam mondja” – kommentálta az interjút az orosz ellenzéki Dozsgy tévében.
Hozzátette, hogy a rezsim orosz barátnőjét, a vele együtt őrizetbe vett Szofia Szapegát is arra használhatja fel, hogy maga ellen valljon. Szapegát vádemelés nélkül tartják fogságban.
Szvjatlana Cihanouszkaja a litvániai emigrációban élő fehérorosz ellenzéki vezető egyik tanácsadója is keményen bírálta az interjút.
„Ez a rezsim túsz-videója. Minden erőfeszítést meg kell tennünk, hogy 460 más politikai fogollyal együtt kiengedjék”
– írta Franak Viakorka Protaszevicsről.
Lőttek az orosz párti ukrán blogger menekültstátuszának
Közben rájár a rúd egy olyan bloggerre is, aki éppenséggel nem a jogvédők és a nyugati államok kedvence és az angol nyelvű média keveset beszél róla.
A Moszkva pártinak nevezett Anatolij Sarij ukrán bloggertől Litvánia megvonta a menekültstátuszt és nemkívánatos személynek nyilvánította – így más uniós államokban sem tartózkodhat.
Ukrajnában pedig közben „hazaárulás” miatt vádat emeltek ellene.
Bár felmerül a kérdés, hogy Zelenszkij ukrán elnököt becsmérlő kijelentései miben különböznek bármely más dühös internetes kommentelő megjegyzéseitől, tény, hogy a roma kisebbséget súlyosan sértő véleményeket is megfogalmazott. A több mint 2 millió YouTube-követővel rendelkező Sarij megfellebezte a litván döntést.