Nagy-Britanniában a 33 „piros”, azaz magas kockázatú országból visszatérőknek 1750 fontos szállodai költséget és ott letöltendő karantént kell vállalniuk egy – amúgy jogilag immár tiltott – külföldi utazás után. Ezen felül, ha megpróbálják eltitkolni, hogy ilyen országban jártak, akkor akár 10 éves börtönbüntetéssel sújthatják őket. A rendelkezés néhány képviselő és volt bíró aggodalmát váltotta ki.
Grant Shapps közlekedési miniszter azonban azzal érvelt, hogy az új korlátozásokra azért van szükség, hogy ne hozzák be az országba és terjesszék el a veszélyesebb, új koronavírus-mutációkat. „Olyan vírusvariánsokkal van dolgunk, amelyeknek nem vállalhatjuk a kockázatát ebben az utolsó szakaszban, amikor már megkezdődött a védőoltásprogram, mert újabb gondjaink merülhetnek fel” – mondta a Sky Newsnak.
„Ezért a piros országokban való tartózkódással kapcsolatos hazugság esetében megfelelő büntetés a börtön”
– tette hozzá.
Jelenleg 16-20 ezer ember utazik be naponta a szigetországba, ez 95 százalékos csökkenés a tavalyi szinthez képest. Naponta 1000 ember érkezik a piros listán található országokból – mondta a miniszter.
A kormány 5000 szobát biztosít a szállodai karanténhoz. A jövő héttől a piros országból érkezőknek 1750 fontba kerül majd az utazási költségen felül, ha „nem közvetlen útvonalon jönnek vissza” – magyarázta.
A BBC idézett egy édesapja halála miatt Portugáliában rekedt nőt, akinek le kell bonyolítania a hagyatéki eljárást és eladni apja házát. Emiatt nem tud időben hazatérni. Ő azt mondta, igazságtalannak tartja, hogy rajta kívül álló körülmények miatt ekkora költségbe kell vernie magát.
A közlekedési miniszter másik kellemetlen megjegyzése az volt, hogy a brit lakosok értésére adta: valószínűleg le kell mondani a nyári külföldi vakációról. „Attól tartok,
nem tudok egyértelmű választ adni arra, hogy külföldi vagy akár belföldi nyaralásra tudnak-e utazni az idén”
– mondta.
Az ellenzéki Munkáspárt közben – vállalva annak kockázatát, hogy nem szerez jó pontokat a szavazóknál – elvi alapon még keményebb hozzáállást sürgetett. A Labour szerint nemcsak a piros országokból érkezőket kell szállodai karanténba küldeni, hanem mindenkit. A hosszú börtönbüntetés fenyegetését viszont nagyon aggályosnak nevezte, aminek „mélyreható következményei lehetnek”. A kormány osszon meg további részleteket arról, hogyan illeszkedik ez a jogrendszerbe és arról is, hogy a kisebb kihágásokat érintő enyhébb büntetési tételekben vagy egyetlen, kemény büntetésben gondolkodik-e – mondta Nick Thomas-Symonds árnyék-belügyminiszter.
Dominic Grieve volt konzervatív igazságügyminiszter „abszolút aránytalannak” nevezte a 10 éves börtönnel való fenyegetést. „Ez megfelel a gyilkosságal való fenyegetés büntetésének, és szigorúbb, mint amit a lőfegyverrel való visszaélésért vagy kiskorúak molesztálásért lehet kapni” – mondta.