A többségében fehér követőkből álló Proud Boyst 2016-ban alapították és akkoriban még csak a politikai korrektség túlkapásai és a férfiakat érő vélt korlátozások miatt tiltakoztak. Később a fekete–sárga szín és a PB-logó vált megkülönböztető jegyükké, és az utcai harcokról, valamint Donald Trump akkori elnök támogatásáról híresültek el. A latinó gyökerekkel rendelkező Enrique Tarrio 2018-ban lett a csoport országos elnöke.
Tarriót 2012-ben tartóztatták le csalás vádjával, majd egy volt ügyész és egy bírósági feljegyzés szerint ezután vállalta az együttműködést – amit az ügyész szerint ő kezdeményezett. Ennek nyomán megfelezték a büntetését.
Egy Miamiban tartott meghallgatáson egy szövetségi ügyész, az FBI egyik ügynöke és Tarrio saját ügyvédje is beszélt a 36 éves férfi beépített ügynöki munkájáról, és arról, hogyan segített a hatóságoknak rács mögé juttatni 13, kábítószer-, szerencsejáték- és embercsempészeti ügyekben érintett vádlottat.
Meglepetésre maga Tarrio a Reutersnek adott interjújában viszont tagadta, hogy besúgó lett volna.
Tavaly december 11-én a Proud Boys-főnök Washington utcáira vitte követőit.
„Azt üzenjük a parazitáknak a Kongresszusban és az ellopott Fehér Házban.
Háborút akartok? Akkor megkapjátok”
– mondta egy tömeg előtt egy video tanúsága szerint.
Maga Tarrio nem, de a Proud Boys néhány tagja részt vett január 6-án a washingtoni Capitolium ostromában, miután a választási vereségét megkérdőjelező Donald Trump volt elnök azt mondta: „ha nem harcoltok keményen, akkor nem lesz többé országotok”. Azt, hogy Trump mennyiben felelős a törvényhozás elleni támadásért, amelyben öt ember meghalt, az ellene indult vádeljárás fogja eldönteni.
Tarriót két nappal a rendbontás előtt letartóztatta a washingtoni rendőrség és arra kötelezték, hogy hagyja el a fővárost. Előzőleg vádat emeltek ellene két nagykapacitású lőfegyvertár birtoklása miatt, továbbá azért, mert egy decemberi Trump-párti tüntetésen elégették a Black Lives Matter mozgalom transzparensét.
A CBS News szerint nincs arra utaló jel, hogy Enrique Tarrio az elmúlt évben is együttműködött volna a rendőrökkel, és arról sem, hogy a hatóságok annak idején tudhattak-e szélsőséges csoportokkal fenntartott kapcsolatairól.