A sokkoló esetről a Middle East Monitor nevű portál számolt be, amely egy videót is közzétett a tragédiáról. Az As-Sarkíja tartományban található Al-Husszeníja Központi kórházban készült felvétel virálisan terjedt el az interneten.
A videót egy rokon készítette, akinek 66 éves nagynénje is az intenzív osztályon kezelt és karanténban tartott koronavírusos betegek között volt.
Mint a Middle East Monitor megjegyezte, az oxigénszint 2 százalékra csökkent, és nem volt elég nyomás, hogy életben tartsák a betegeket.
Hasonló incidens történt egy másik egyiptomi kórházban, és a portál szerint a tragédia az egyiptomi kormányon belül elburjánzott korrupciónak és hanyagságnak tudható be.
Hala Zajed egyiptomi egészségügyi miniszter tagadta, hogy a betegek oxigénhiány miatt haltak volna meg, és a 2013-as puccsig két éven hatalmon lévő, szélsőségesnek kikiáltott Iszlám Testvériség pártját vádolta meg rémhírterjesztéssel.
Napvilágra került egy másik videó is, ahol a kórház igazgatója azt állította, hogy minden rendben volt az intézményben, és nem lépett fel oxigénhiány.
Az igazgató szerint a betegek halálát idős koruk és krónikus betegségek idézték elő.
A tartomány kormányzója pedig azt mondta, hogy csak négy beteg és nem az összes, intenzív osztályon kezelt ember halt meg.
A közösségi médiában elterjedt egy olyan fotó is, amelyen egy látszólag az események nyomán sokkot kapott nővér ül a földön. Jelentések szerint őt megbírságolták, „amiért a nehéz időkben nem végezte rendesen a munkáját”.
A politikusok nyilatkozatai ellenére
egyiptomi ügyészek vizsgálatot rendeltek el az incidens nyomán.
A tartományi nyomozóhatóságok egyik név nélkül nyilatkozó forrása azt mondta, hogy kihallgatják a kórházigazgatót és az orvosokat.
Százmillió lakosával Egyiptom az arab világ legnépesebb országa, ahol szintén megugrottak a koronavírus-fertőzések, és a kormány egyre nagyobb nyomás alá kerül, hogy vezessen be újabb országos karantént.
Az egyiptomi hatóságok rendkívüli engedélyt adtak ki a kínai Sinopharm koronavírus-vakcina használatára, és azt mondták, hogy két hét múlva indítják be az oltási programot. Emellett tárgyalásokat folytatnak az AstraZeneca és a Pfizer vakcinájának beszerzéséről is. Ezekből 50 millió adagot vásárolnak, ami azonban csak a lakosság negyedének beoltására elegendő.
Hivatalos adatok szerint az arab országban a hétvégén 1400-ra ugrott a napi fertőzések száma, ami az egyik legmagasabb fertőzési mutató a pandémia kezdete óta. A kormány szerint eddig 7700-an haltak meg Covid-19-ben, a nyugati média szerint azonban a helyzet sokkal súlyosabb lehet, mivel gyenge lábakon áll a tesztelés és nem számítják be az otthon vagy magánkórházakban ápolt betegeket.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!