Barack Obama, George Bush és Bill Clinton volt amerikai elnökök beleegyeztek, hogy élő adásban oltatják majd be magukat a koronavírus elleni vakcinával, amint az hozzáférhetővé válik az Egyesült Államokban. Ezzel akarják az oltóprogram támogatására bírni szkeptikus honfitársaikat.
Obama azt mondta, hogyha Anthony Fauci, Amerika első számú járványügyi szakembere – és Donald Trump elnök néha mostohán kezelt tanácsadója – úgy gondolja, hogy az oltóanyag biztonságos és hatékony, akkor ő hajlandó beoltatni magát.
„Megígérem, hogy amikor a kevésbé veszélyeztetett emberek számára is hozzáférhetővé válik, akkor beoltatom magam. Lehet, hogy ez élő tévéadásban vagy a kamerák előtt történik majd, hogy az emberek lássák, bízom ebben a tudományos eredményben”
– mondta Obama a SiriusXM amerikai rádió műsorában.
Obamát gyorsan követte az ifjabb George Bush és Bill Clinton volt elnök – az ő képviselőik is jelezték, hogy az egykori államfők vállalnák a nyilvános oltást.
Bush hajlandó lenne népszerűsíteni az oltóprogramot
Bush csapata kapcsolatba lépett Faucival és a Fehér Ház koronavírus-akciócsoportjának koordinátorával, Deborah Birxszel, hogy felajánlja segítségét az védőoltásprogram népszerűsítésében - írta az NPR amerikai közszolgálati médium.
„Először meg kell bizonyosodni, hogy biztonságos a vakcina. Utána be kell adni a lakosság előresorolt csoportjának. Majd Bush elnök is beáll a sorba és örömmel beoltatja magát, a kamerák előtt”
– mondta az exelnök képviselője a CNN hírtévének.
Novemberben sok volt még a vakcinaszkeptikus
Bár az utóbbi hetekben már négy – köztük két amerikai – oltóanyag nagy fokú hatásosságáról érkeztek biztató klinikai kísérleti eredmények, az Egyesült Államokban még várat magára az engedélyeztetés.
Nagy-Britannia hamarabb hagyta jóvá a Pfizer-BioNTech amerikai-német vakcina használatát, mint maga az Egyesült Államok és ezért Anthony Fauci és az Európai Gyógyszerügynökség is bírálta Boris Johnson kormányát.
A Pfizer és a Moderna amerikai cégek 95 százalékos hatékonyságúnak talált mRNS-vakcináinak gyors kifejlesztése miatt
az amerikai közvélemény jelentős része bizalmatlan.
Egy novemberi Gallup-felmérés szerint a lakosok 42 százaléka tekintett szkeptikusan a vakcinákra, bár az azóta érkező hírek nyomán az arány változhatott.
„Vakcina segített legyőzni a járványos gyermekbénulást is”
Az NPR megjegyzi, hogy a bizalmatlanság magasabb az amerikai színes bőrű lakosság körében – Obamak erre azt mondta, ez részben érthető és felidézte a hírhedt Tuskegee-kísérletet, amelyben az 1930-as évektől kezdve több száz afroamerikai férfi önkéntesen vizsgálták a szifilisz hatásait, de később nem voltak hajlandók gyógyszerrel kezelni őket.
Ennek nyomán sokan meghaltak vagy partnerüknek adták át a betegséget. Erre az ügyre vezetik vissza az amerikai színes bőrű lakosság egy részénél tapasztalható mély bizalmatlanságot az egészségügyi illetékesekkel szemben.
Obama most emlékeztetett, hogy vakcina nélkül nem sikerült volna legyőzni a járványos gyermekbénulást sem.
Nagy-Britanniában közben Matt Hancock egészségügyi miniszter és hírek szerint Boris Johnson miniszterelnök is vállalta, hogy nyilvánosan oltatja be magát koronavírus-vakcinával.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!