Furcsa szerdára ébredtek az angolok. Egyrészt véget ért az országos karantén, másrészt a lakosság 99 százaléka szigorúbb szabályoknak kénytelen megfelelni, mint a lezárás előtt.
Mindössze három gyéren lakott körzetben, ahol az angliai lakosság 1 százaléka él,
- a nyugati Cornwall megyében,
- a Wight-szigeten
- és a Scilly-szigeteken
engedélyezett a különböző háztartásokban élők zárt térben való keveredése. Ezzel szemben több mint 55 millió angliai lakosra immár vagy a 2-es (középső) vagy a 3-as (legmagasabb) készültségi fokozat vonatkozik.
London megúszta, Liverpool fellélegezhet
Az elviselhetőbb, középső sávba került 32 millió ember – köztük London lakossága. A 3-as szinthez hasonlóan, ők sem látogathatják otthonaikban barátaikat és családtagjaikat. Ugyanakkor beülhetnek az éttermekbe és kocsmákba a velük egy fedél alatt élőkkel.
Azoknak, aki igazán társadalmi életet akarnak élni, hozzá kell szokniuk a hideghez. A kerthelyiségekben és parkokban lehet ugyanis találkozni azokkal, akik máshol élnek.
A 2-es készültségi sávban élők járhatnak még bevásárolni, konditerembe, moziba és színházba is.
A fennmaradó 23 millió – az országrész 40 százalékát adó - angliai lakos számára közben a gyakorlatban fennmarad a korábbi szigor, annyi könnyítéssel, hogy ők is járhatnak edzőterembe, uszodába és fodrászhoz. Innen nem szabad máshová utazni, illetve ide beutazni.
A 3-as sávba esik több északangol város, köztük Manchester és környéke, Liverpool viszont megúszta a totális szigort. A közép-angliai Stratford-upon-Avon, Shakespeare szülőhelye is a legszigorúbb sávba került. „Sokan nem tudják elhinni és nagyon dühösek” – mondta a helyi önkormányzat vezetője.
A konzervatív lázadás ellenére is átment a karanténtörvény a házon
Az új, regionális szinten bevezethető karantén-intézkedéseket kedden a brit parlament is megszavazta,
ám Boris Johnson miniszterelnök tekintélyét alaposan megtépázta,
hogy a konzervatív kormánypárt 50 képviselője fellázadt és a kormány ellen szavazott.
Szerintük a korlátozások túl szigorúak, rosszul alkalmazzák azokat, elégtelen bizonyítékon alapulnak és tönkreteszik az általuk képviselt körzetek gazdaságát. Az ellenzéki Munkáspárt tartózkodott a szavazásnál, de a javaslat még is így átment a házon.
Az üzletek karácsonyi rohamban reménykednek
Bár a négyhetes, általános karantén feloldása sokak számára nagyobb szabadságot hoz, Matt Hancock brit egészségügyi miniszter figyelmeztetett: „túl korai még levenni a lábunkat a pedálról”.
A következő néhány hónap terheli majd meg leginkább a brit egészségügyi szolgálatot, ezért létfontosságú, hogy az emberek betartsák a szabályokat, a biztonsági távolságot, alaposan megmossák a kezüket és felvegyék a maszkot” – mondta.
Az angliai karantén vége azt is jelenti, hogy kinyithatnak a nem alapvető fontosságú cikkeket árusító üzletek. A nagy láncok, mint például a John Lewis, a Primark, az IKEA és mások azt remélik, hogy a járvány ellenére beindul a karácsonyi bevásárlás.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!