Kedd este intéz televíziós beszédet az ország népéhez Boris Johnson brit miniszterelnök. Várhatóan ekkor jelenti be, hogy csütörtöktől este tízkor kell zárniuk az angliai puboknak, éttermeknek és más vendéglátóhelyeknek.
Előzőleg 3-asról 4-esre emelték a szigetország fertőzési készültségi szintjét. Sir Patrick Vallance, a brit kormány tudományos főtanácsadója szerint október közepére 50 ezer új fertőzés és november közepére napi 200 haláleset lehet, ha nem tesznek semmit.
A brit fertőzési görbe aggasztó képet mutat:
szeptember 5-én még 1800 körül járt a napi fertőzési adat, egy nappal később már harmadával volt magasabb. Az apró visszaesések ellenére a mutató hétfőre napi 4368-ra kúszott fel és a május eleji állapotokat idézi.
Boris Johnson a COBRA néven ismert miniszteri válságstáb tanácskozásán elnökölt kedden, ahol megjelentek a skót, walesi és észak-ír autonómiák vezetői. Ezek az országrészek Angliát nem mindig követve, saját hatáskörben szabályozzák a Covid-19 elleni fellépést.
- Észak-Írországban például most teljesen megtiltják, hogy különböző háztartásban élő emberek mehessenek egymás otthonába.
- Walesben már keddtől korlátozzák a pubok és bárok nyitvatartását.
Országos szinten a Johnson-kormány azt szeretné elérni, hogy az összes pubban és bárban csak biztonságos távolságra elhelyezett asztaloknál, ülve lehessen fogyasztani.
Sok vendéglátóhely már most odafigyel erre: az ajtónál megkérik az embert, hogy használjon fertőtlenítőt, utána a potenciális lekövetés érdekében meg kell adnia a nevét és elérhetőségét, majd "egyirányú forgalomban" haladhat tovább, rendelhet a pultnál és ülhet le. Van, ahol már most is csak asztali kiszolgálás van és nyilakkal jelzik, hogy merre lehet haladni, melyik ajtón lehet be- illetve kimenni.
Chris Whitty tiszti főorvos azt mondta: az emberek szakítsák meg a "szükségtelen kontaktust" a háztartások között, hogy "ne kerüljön ki a kontroll alól a koronavírus".
Sadiq Khan londoni főpolgármester korábban sürgette, hogy a fővárosban jövő héttől vezessenek be karantént.
A városvezető és a kormány viszonya azonban feszült,
és lehet, hogy nem vonják be a döntésbe.
Egyelőre azt sem tudni pontosan, hogy milyen egyéb korlátozásokra készül a brit kormány vagy a főváros, de kiszivárgott, hogy Johnson ismét otthoni munkára szólíthatja fel az irodai dolgozókat és mérlegeli egy "kapcsolás-megszakító" karantén ötletét. Ennek lényege, hogy
- kéthetes időszakokra lehetne bevezetni korlátozást,
- megszabnák, hogy valaki milyen messze mehet az otthonától és
- ismét bezárnának a közeli kontaktusra épülő vállalkozások, például a fodrászok.
Megjelent a tudósításokban emellett a "blitzkrieg" - villámháború - kifejezés, azzal kapcsolatban, hogy a kormány gyorsan le akar sújtani azokra a vállalkozásokra, amelyek nem tartják be a rendelkezéseket. Bezárathatják például azokat az éttermeket és pubokat, amelyek hatnál több ember gyülekezését engedik egy csoportban - függetlenül attól a furcsa helyzettől, hogy egyszerre több hatos csoport is ülhet a vendéglátóhelyeken.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!