Gyertyák és mobiltelefonok világították meg az estét a hongkongi Victoria parkban, ahol több tízezer, orvosi maszkot viselő ember, köztük nagyon sok fiatal emlékezett a kínai hatóságok által vérbe fojtott 1989-es diákmozgalom halottaira. A nagyobb demokráciát követelő mozgalom letörése a Tienanmen téri vérengzésként vonult be a történelembe.
Bár a volt brit gyarmat Hongkong eddig
"egy ország, két rendszer" alapon
részleges autonómiát élvezett Kínában, a kilátásba helyezett új nemzetbiztonsági törvény lehetőséget ad Pekingnek, hogy szorosabbra vegye a gyeplőt, és csökkentse a hongkongiak önállóságát. Büntetni lehet majd "a nemzetbiztonságot veszélyeztető tetteket, az elszakadást célzó tevékenységet, a felforgatást, a terrorizmust és külföldi beavatkozást". Kína ennek ellenére azt állítja, hogy fennmarad a város különleges, autonóm státusza.
A megemlékezés napján fogadta el a hongkongi törvényhozás azt a jogszabályt, amely tiltja például a Kínai Népköztársaság himnuszának kigúnyolását – miközben
a hongkongiak jelentős része nem tartja magát a Népköztársaság polgárának.
A törvényt végül többségében a Peking-pártinak mondott képviselők 41 igen és 1 ellenszavazata mellett fogadták el, miközben a demokráciapártinak nevezet képviselők tiltakozása miatt ők nem tudtak szavazni. A Peking-ellenes frakció megpróbálta elhalasztani a szavazást azzal is, hogy ketten erős szagú folyadékot dobtak a padlóra.
A rendőrség hivatalosan megtiltotta az utcai eseményeket, a koronavírus-járvánnyal indokolva a lépést. Ennek ellenére többezren másztak át a kordonokon vagy döntötték le azokat, hogy eljussanak az esemény helyszínére. A rendőrök végül nem avatkoztak be.
A megemlékezést szervező Hongkongi Szövetség a Kínai Hazafias-Demokrata Mozgalmak Támogatásáért nevű szervezet közölte, hogy az emberek a közegészségügyi előírásoknak megfelelően nyolcas csoportokban lépnek majd be a parkba. A csoportok egy része tartotta is a távolságot, de mások szorosabban összeverődtek.
A rendőrök közben lefilmezték az érkezőket.
Az egyik résztvevő megjegyezte: "lehet, hogy ez az egyik utolsó alkalom, amikor itt jogszerűen összegyűlhetünk". A gyűlés végén az emberek elskandálták a szokásos jelszavakat: "Engedjétek ki az ellenzékieket, vonjátok vissza az 1989-es mozgalmat elítélő törvényt", "le az egypárti diktatúrával", "építsünk demokratikus Kínát".
A hongkongiak attól tartanak, hogy az új kínai nemzetbiztonsági törvény nyomán jövőre már az eddig szélesebb jogokat élvező városban is betilthatják a megemlékezést.
"A két új törvénynek súlyos hatása lesz Hongkongra nézve, de nem lehet könnyen sötétségbe taszítani a népet, ha egyszer már látta a fényt.
A hongkongiak megmutatták, hogy van valami, amit nem lehet fegyverekkel, tankokkal, börtönökkel megtörni,
az emberi szellem igazságot akar" – mondta Rowena He, a Hongkongi Kínai Egyetem történelemprofesszora.
Donald Trump amerikai elnök a múlt héten azt mondta: a kínai nemzetbiztonsági törvény miatt megfosztja Hongkongot különleges státuszától.
A lépés bírálói szerint azonban ezzel elveszi a területtől azokat a lehetőségeket, amelyek nyomán olyan kereskedelmi és pénzügyi csomópont lehet, amire nemcsak Kínának, de a világnak is szüksége van.