Nem húzta az időt a munkájához visszatérő Boris Johnson, már hétfőn reggel kiállt a Downing Street-i rezidencia elé és beszédet mondott.
Ebben azt hangsúlyozta, hogy a britek kezdik visszaszorítani a koronavírust, amit egy láthatatlan útonállóhoz hasonlított – akiről személyes tapasztalata van. Arról beszélt, hogy közösen elkezdték a földre gyűrni:
„Most vagyunk előnyben, de most van számunkra a legnagyobb kockázat...
Értem a gazdaság szereplőinek türelmetlenségét és aggodalmát. A magángazdaság, az érték-teremtők nélkül nem lenne gazdaság és pénz a közszolgáltatásokra”.
Ugyanakkor hangsúlyozta:
fennáll egy második hullám kockázata,
amikor az egy személy által megfertőzött többi ember rátája a kritikus 1-es szám fölé ugorhat ismét.
Maradandó kárt okozna, ha túl hamar nyitnának
Ez nem csak újabb halálokat, de gazdasági katasztrófát hozhat, megint rá kéne lépni a fékre. Az újabb korlátozások pedig maradandó kárt okoznának.
„A lehető leggyorsabban be akarom indítani a gazdaságot, de nem vagyok hajlandó semmissé tenni a brit nép eddigi erőfeszítéseit és áldozatvállalását, és térdre kényszeríteni az egészségügyet.
Eddig meg tudtuk óvni a szolgálatot és az orvosok és nővérek így meg tudtak óvni bennünket valami sokkal rosszabbtól és le tudtuk lapítani a görbét” - fejtegette.
A számok ugyanakkor azt mutatják, hogy a hétvégén már meghaladta a 20 ezret a csak a kórházban meghalt Covid-betegek száma.
Johnson ezzel világossá tette, hogy addig nem hajlandó beszélni a karanténlazításról, amíg öt fontos mutató nem mutat javulást. Ezek közé tartozik a halálozási ráta folyamatos esése és az, hogy a brit egészségügy kezelni tudja a helyzetet.
Nem engedett a nyomásnak
Beszédével harcosan üzent azoknak – akik saját pártjából és a kormányzó konzervatívokat nagy pénzadományokkal támogatók köréből – egyre hangosabban követelik a brit gazdaság fokozatos megnyitását.
Johnson beszéde előtt már arról cikkezett a brit sajtó, hogy jöhet egy szigorítás is.
Eddig a külföldről érkező utazók akadálytalanul beléphettek az országba, de előfordulhat, hogy május közepétől változik a helyzet.
Két hét karantén lehet az utazás ára
A hivatalos álláspont egészen eddig az volt, hogy a továbbra is érkező utasok – napi 15 ezer fő – szabadon távozhatott a repterekről és kikötőkből, „mert a brit belföldi fertőzési ráta olyan magas volt, hogy az ő potenciális hozzájárulásuk a járványhoz nem változtatott a helyzeten”.
Az Independent című lap szerint egyelőre elképzelés, de két hetes karanténba küldhetik őket és tesztelni fogják a közvélemény reakcióját.
A belépőktől megkérdezik, hol akarják eltölteni a két hetet és rutinellenőrzéseket végezhetnek, hogy valóban izolálták magukat.
A lépés komoly csapás lehet az utazási ágazatra és valószínűleg csak azok a diákok, üzletemberek és családtagok vállalnák, akik úgy éreznék, hogy még így is megéri nekik utazni.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!