Az első brit Covid-19 vakcina klinikai kísérletben 510 egészséges önkéntes vesz részt. Életkoruk 18 és 55 év közötti és Nagy-Britannia több helyszínén tesztelik majd őket.
A fél éven át tartó kísérlet során a csoport fele kapja meg a vakcinát, míg a másik fele egy agyhártyagyulladás és vérmérgezés elleni oltóanyagot.
Sarah Gilbert professzor, az Oxfordi Egyetem vakcinológusa és a kísérlet vezetője azt mondta:
"nincs 100 százalékos garancia arra, hogy működni fog az oltóanyag, de jók az esélyek".
Az Oxfordi Egyetem kutatói által kidolgozott vakcinát csimpánzokból származó közönséges náthavírusból állították elő. Az úgynevezett adenovírust genetikailag módosították, hogy ne tudja újratermelni magát az emberi sejtekben.
Cél: kiiktatni a koronavírus fő fegyverét
Ebbe a „hordozóeszközbe” csomagolták azokat a géneket, amelyek a koronavírus „tüskéje”, az úgynevezett s-fehérje előállításában segédkeznek. Az s-fehérje az, amely az emberi sejtek receptorait megtalálva elősegíti a vírus kapcsolódását, majd bejutását a sejtekbe és ennek nyomán tud elterjedni a fertőzés.
A brit teszt-vakcina úgy lép fel a Covid-19-et okozó vírus ellen, hogy elősegíti, hogy antitestek tapadjanak az s-fehérjékhez. Ennek nyomán az immunrendszer megtalálja és elpusztítja a vírust.
Gilbert és csapata január közepén kezdte tervezni a vakcinát, amikor elérhetővé vált az új típusú koronavírus genetikai kódja.
A brit kormány "mindent feltesz" a vakcinafejlesztésre
A klinikai kísérletet bejelentő Matt Hancock brit egészségügyi miniszter arról beszélt, roppant büszke, hogy brit kutatók kezdik meg a tesztelést, és hogy a kormány „mindent beleönt abba”, hogy az országban dolgozzák ki a vakcinát és hogy „emberileg a lehető leghamarabb” oltóanyaghoz tudják juttatni a brit lakosságot.
Gilbert professzor elmondta: reménykedik abban, hogy gyorsan tudnak haladni. Az első fázisban május közepéig akarják beoltani a Covid-19 betegségen át nem esett önkénteseket. Ezt követően kiterjesztik a kísérletben résztvevők felső korhatárát 70 évre. A harmadik fázisban pedig már ötezer emberen tesztelik majd az oltóanyagot.
„A legoptimistább forgatókönyv szerint őszre meglesznek az eredmények a vakcina hatásosságáról és megkezdődhet a tömeggyártás”.
Hozzátette, hogy mindez attól is függ, mennyire terjed majd tovább a vírus a brit lakosságban a nyáron, ezért arra is gondolnak, hogy más országokban indítsanak klinikai kísérleteket. A nemzetközi tapasztalatok megosztása nagyon fontos – hangoztatta.
Az oxfordi csapat mellett a rivális londoni Imperial College is hamarosan tesztelni kezdi saját vakcináját.
Tisztifőorvos: akár az év végéig tartani kell a távolságot
Közben Chris Whitty, a brit tiszti főorvos azt mondta: szerinte nagyon kicsi az esélye, hogy már az idén elérhető lesz a vakcina, ezért realistának kell lenni és valószínűleg az év végéig fent kell tartani a „társadalmi távolságtartás” gyakorlatát.
A nyitásra váró brit bárok és pubok szervezetének egyik képviselője azt mondta: nehéz elképzelni, hogyan tudnák így gazdaságosan üzemeltetni a szórakozóhelyeket és akkor már inkább jobb zárva maradni.