Túloz-e Donald Trump, amikor az mondja, hogy egyes létező és kísérleti gyógyszerek lehetnek az új típusú koronavírus terápiái?
A szerek között megtalálható a klorokin és hidroxiklorokin nevű malária-ellenes orvosság. Ezeket több országban – Kínában, Dél-Koreában és Franciaországban – is kipróbálták azt követően, hogy a Covid-19 betegség többezer ember halálát okozta világszerte.
Vannak orvosok, akik szerint hatásosak
Egyes orvosok biztató eredményekről számoltak be. Annak ellenére, hogy a gyógyszerek kipróbálása nem a tudományos bizonyítékot biztosító vagy elvető, ellenőrzött klinikai kísérletek formájában zajlott le. Az ilyen kísérletekből derül ki az is, hogy az adott gyógyszer alkalmazható-e betegek nagy tömegénél.
Donald Trump csütörtöki sajtótájékoztatóján „hatalmas ígéretnek” nevezte a malária elleni szert.
„Szerintem nagyon izgalmas lesz, ez talán mindent megváltoztat, talán nem”
– mondta.
A szerekre a Trump értékvilágához közeli Fox New tévécsatorna beszélgetős műsora irányította rá az amerikai nézők figyelmét.
„Jóváhagyták azokat” – mondta Trump, de a megjegyzés nem pontos, mert a malária és a reuma kezelésére engedélyezték a szereket, nem a koronavírus elleni fellépésre. Az orvosok azonban szabadon dönthetnek arról, hogy javasolják-e betegeiknek a kipróbálásukat, ha úgy érzik, hogy segítenének.
Szakértők óvnak a kincstári optimizmustól
Az elnöki megjegyzések után a világ más országaiban is irányadó Élelmiszer és Gyógyszerfelügyelet új vezetője, Stephen Hahn igyekezett tompítani Trump megjegyzéseit, amelyek szerint a malária ellenes gyógyszerek legyőzhetik az új típusú koronavírust.
Azt mondta: az elnök felkérte a hatóságot, hogy vizsgálja meg a klorokin koronavírus-ellenes potenciálját, és ezért klinikai kísérletet indítanak sok beteg részvételével.
Maga a fehér házi koronavírus-akciócsoport egyik tagja is visszautasította Trump véleményét. Anthony Fauci azt mondta: „egyelőre nincs varázsszer a koronavírus ellen”, és hogy eddig csak szórványos tapasztalati bizonyíték van a maláriaellenes-szerekről.
„Nem ellenőrzött kísérletek után nem lehet bizonyosan azt állítani, hogy működik” – mondta a szakértő pár órával Trump bejelentése után. Ellenőrzött kísérlettel kell bizonyítani, hogy hatásosak a szerek – tette hozzá.
A New York Times megjegyezte, hogy több amerikai kórház már beadja a Covid-19-betegeknek a szert, azzal az érveléssel, hogy ha végül nem használ, akkor sem árt. A szerek ugyanis viszonylag olcsók és ártalmatlanok. Tanulmányok úgy találták, hogy megakadályozzák, hogy a koronavírus bejusson a sejtekbe és így akadályozhatják vagy fékezhetik a fertőzést. A szívritmuszavartól és a vesebajban szenvedők nem szedhetik a szereket.
Minnesota még vár
A Minnesotai Egyetem már meg is kezdte a kísérleti alanyok felkutatását: 1500 szeretnének toborozni, de péntek reggelig csak 150-en jelentkeztek.
A klorokin ismert mellékhatásai között említik a retina károsodását, a szem megduzzadását és a felkavaró álmokat és alvászavarokat.