Az Olasz Nemzeti Egészségügyi Intézet adatai azt mutatják, hogy az új típusú koronavírus-fertőzöttek egytizede teljesen tünetmentes, míg 45 százalékuk esetében csak enyhe tünetek jelentkeznek.
Az adatok szerint a fertőzések 22 százaléka sújtja a 22 és 50 év közötti korcsoportot.
A hírt felkapták szakértők. Dr Muge Cevik, a skóciai St Andrews Egyetem virológusa azt írta a Twitteren, hogy az adat megerősíti: a COVID-19
„nem az idősek betegsége... Minden korcsoport terjeszti a fertőzést. Különösen azok járulnak hozzá a járványhoz, akiknél minimális tünetek jelentkeznek és jól érzik magukat”.
Felgyógyult egy 100 éves ember
Valószínűleg kivételes esetről van szó, de az orvos szavaira rímelt, hogy a kínai Vuhan városában gyógyultnak minősítettek egy 100 éves, Alzheimer-kórban szenvedő férfit, aki két hete került kórházba koronavírus fertőzéssel.
Visszatérve Olaszországra, a vasárnapi 100 halálesethez képest szerdán hajnalban már 500 körül járt a COVID-19-hez kapcsolható elhalálozások száma és több, mint 9100 fertőzöttet tartottak nyilván. Ezzel Olaszország a második legfertőzöttebb ország a világon Kína után.
A fiatalok buliznának - a hatalom nem engedi
Giuseppe Conte miniszterelnök kedden jelentette be, hogy szigorú közlekedési és egyéb korlátozásokat vezetnek be Itália teljes területén azért, hogy lassítsák a járvány terjedését.
Conte bírálta azokat a fiatalokat, akik a február 21-i közegészségügyi szükségállapot-bejelentés ellenére estén tömegesen összegyűlnek.
„Nem engedhetjük meg, hogy folytatódjon ez az éjszakai élet” – mondta ki a fiatalok számára nehezen emészthető szavakat.
Figyelmeztette a fiatalokat az egészségügyi ajánlások betartására a Nemzeti Egészségügyi Intézet vezetője, Silvio Brusaferro is.
Sötét képet festenek az olasz orvosok
Egyes olasz orvosok háborús helyzethez hasonlították a mostani állapotokat, mert nekik kell eldönteniük melyek azok a betegek, akik kórházi ágyhoz juthatnak a túlterhelt rendszerben.
A milánói Sacco kórház fertőző betegségek osztályát vezető főorvos, Dr Massimo Galli sötét képet festett a jövőről:
„Sajnos még csak az elején tartunk”
– mondta.
Közben a bevezetett látogatási korlátozások miatt zavargások törtek ki olasz börtönökben. Bár sok helyen megfékezték a rendbontókat, kedden még 10 börtönben tartott a lázadás, amelynek nyomán 12 elítélt vesztette életét.
A Reuters jelentése szerint a legtöbben kábítószer-túladagolásban haltak meg, miután a rabok megrohamozták és kifosztották a börtönklinikákat. Hétfőn 50 elítélt szökött meg Foggia város börtönéből és keddre csak 22-t sikerült ismét elfogni. Tudósítók megjegyzik: az olasz börtönök különösen túlzsúfoltak: több, mint 61 ezer elítéltet tartanak bennük fogva, ami 10 ezer fővel több, mint amire tervezték azokat.
Közben a drákói olasz intézkedések nyomán betiltották a tömegrendezvényeket, bezárták a mozikat és korlátozták az országon belüli utazásokat is.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!