A felmérés tizennégy országban vizsgálta a lakosság külpolitikai nézeteit. Az eredményből egyebek mellett kiderül, hogy a szlovák lakosság 48 százaléka bízik az Európai Unió erejében, a megkérdezettek csupán 3 százaléka válaszolta, hogy jobban bízik az Egyesült Államok erejében, mint az Európai Unióéban. A kutatás rámutatott, hogy a megkérdezettek 40 százaléka egyikben sem bízik.
A közvéleménykutatás egyik kérdése az volt, melyik nagyhatalom mellé állna egy esetleges amerikai-orosz konfliktus esetén.
A megszólítottak kétharmada erre azt válaszolta, hogy ilyen esetben semlegesnek kellene maradnia Szlovákiának, 20 százalék viszont az oroszokat támogatná, szemben azzal a 6 százalékkal, amely az USA-nak szorítana.
Magyarországon erre a kérdésre arányaiban véve ellentétes eredmény született: a magyarok 71 százaléka szavazott a semlegességre, 13 százalék az amerikaiak pártját fogja, és 6 százalék állna az oroszok mellé.
A felmérés eredménye nem meglepő, miután a korábbi, hasonló témában végzett kutatások is azt igazolják, hogy a visegrádi tömörülés országai közül Szlovákia a leginkább oroszbarát, legyen szó bármilyen jellegű kérdésről. Ennek oka az lehet, hogy
a szlovákok táplálják leginkább a pánszláv érzést, jobban, mint a lengyelek vagy a csehek.
A Moszkva ellen bevezetett szankciók esetében is megengedőbbek lennének a szlovákok visegrádi társaiknál. A lakosság több mint egynegyede, 28 százaléka szerint túl szigorú az EU Oroszországgal szemben. Százból 19-en viszont túl gyengének találják a büntetéseket. Leginkább a lengyelek elégedetlenek, a megkérdezettek több mint fele úgy véli, hogy a szankciók nem eléggé kemények Oroszországgal szemben.
Ugyanezt megkérdezték a szlovák kormánypártok szavazóitól is. Az eredmény pedig azt tükrözi, hogy a legerősebb kormánypárt, a Smer szimpatizánsainak csupán 6 százaléka gondolja, hogy az Oroszországgal szembeni szigorítások nem eléggé kemények, 39 százalék pedig úgy véli, hogy túlságosan is azok.