Húsz év után radikális változásra szánta el magát a globális bankóriás, a Deutsche Bank: a vezetés elismerte, hogy nem sikerült a cégnek felküzdeni magát a tőzsdei kereskedés élvonalába, ezért most bezárják a részvénypiaci részleget, csökkentik a kötvénypiaci létszámot és a valutakereskedelmet is.
Először Sydneyben és Hong Kongban kérették be a dolgozókat, hogy közöljék velük: megszűnt az állásuk. Nem sokkal később már meg is jelentek az utcán egy, a bank logóját viselő borítékkal, volt, aki gyorsan, taxival távozott.
A hírt Christian Sewing a bank vezérigazgatója jelentette be még vasárnap.
„Őszintének kell lennünk magunkkal, hogy miben vagyunk erősek és miben nem” – mondta. A bejelentéssel kezdetét vette a 18 ezer munkahely bezárásával járó, már korábban említett program, és a hír nyomán négy és fél százalékkal estek a bank részvényei.
New Yorkban az étkezdébe tereltek többszáz dolgozót, akikkel közölték, hogy elbocsájtották őket.
Többen elmondták, hogy a döntésre már hetek óta számítottak.
Volt, akit azonnali hatállyal hazaküldtek, mások segítenek a bank tőzsdei ágának felszámolásában.
A londoni székházban is masszív elbocsájtási hullám indult, és itt is borítékkal a kezükben jelentek meg a dolgozók az utcán.
„Ma reggel rúgtak ki. Volt egy nagyon gyors gyűlés és annyi” – mesélte egy informatikai dolgozó.
Egy menedzser azt mesélte, hogy behívták, elbocsájtották és megkérték, hogy takarítsa le az asztalát és távozzon. „Furcsa, mert amin dolgoztam, az kihat a portfólióra, és nem tudom, mit csinálnak majd vele” – mondta.
Az ajtóban nem sokan akartak válaszolni a médiának, de a közeli Balls Brothers pubban már beszédesebb volt néhány dolgozó – írta a Reuters. „Kirúgtak, hova máshova mehetnék? – mondta egyikük.
Az elbocsátott brókerek helyzetét nem javítja, hogy a tőzsdei ágazatban nehéz lesz új állást találni, mert az új szabályozás megdrágította a tevékenységet és 7-8 százalékkal veti vissza a bevételeket.
Bár a Deutsche Bank régiókra bontva nem közölte az elbocsájtási adatokat, annyi világos volt, hogy a londoni és New York-i irodák szenvedik el a legnagyobb emberveszteségeket.
2008 óta, amikor a Lehman Brothers 26 ezer dolgozója találta az utcán magát,
ez a legnagyobb mértékű elbocsájtás.