"Abban az esetben, ha megkérdeznék, hogy hajlandók vagyunk-e valamekkora összeggel támogatni a Notre-Dame felújítását, az lenne a válaszom, hogy
legalább háromszor annyi támogatást várok el én is a mi Krasznahorkánk felújítására, hogy végre befejeződhessenek az újjáépítési munkálatok,
és ismét feltárjuk a turisták előtt ezt az egyedülálló csodát" – mondta a szlovák miniszterelnök.
Krasznahorka várában hét évvel ezelőtt, 2012. március 10-én hasonló tűzvész pusztított, mint hétfőn a párizsi Notre-Dame-ban. A tüzet a vár tövében cigarettára gyújtó kamaszok okozták. A lángok átterjedtek a vár fazsindelyes tetőszerkezetére, és elpusztították azt. A nemzeti kulturális műemlékben található, 14. századbeli gyűjteményt azonban sikerült megmenteni.
Az elmúlt másfél évben jelentős előrelépés történt Krasznahorka várának komplett felújítása terén. A Szlovák Nemzeti Múzeum felügyelete alá tartozó projekt megvalósításán a múzeum az oktatási minisztériummal és a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetemmel is együttműködik.
A tervek szerint az alsó és a középső várat 2021-ben nyitnák meg újra a nyilvánosság előtt.
A biztosító eddig mintegy 5,2 millió eurót fizetett ki, és mintegy 100 ezer euró gyűlt össze közadakozásból. A szlovák kormányfő elmondta, készen áll arra, hogy a szlovák kulturális örökség helyreállítása mellett egy külföldi országban is segítsen, de szerinte a támogatásnak kiegyensúlyozottnak kell lennie.
"A szlovák állampolgároknak észre kell venniük, hogy nemcsak a külföldi műemlékek rekonstrukciója igényel patronálást, hanem igenis oltalom alá kell vennünk Szlovákia történelmi-kulturális kincseit is"
– fogalmazott Peter Pellegrini.
A liptói térségben található Vlkolínec falucskában a hétvégén a párizsi katedrális újjáépítésére szerveznek gyűjtést. A Rózsahegy mellett fekvő kis település változatlanul megőrizte a jellegzetes hegyi falvak építészeti és kulturális sajátosságait, erre tekintettel szerepel a világörökségi helyszínek listáján, akárcsak a hétfőn leégett párizsi Notre-Dame.
Az Országos Tűzoltó- és Mentőszolgálat tájékoztatása szerint Szlovákiában az elmúlt tíz évben 40 esetben keletkezett tűz különböző kulturális műemlékekké nyilvánított épületekben.