Németország még virágzó gazdasági életének egyik alappillére a kivitel, amelynek oroszlánrésze az Európai Unió tagállamaiba és ezen belül igencsak jelentős mértékben Nagy-Britanniába irányul.
Noha a brit kiválásról szóló népszavazás óta több mint két esztendő telt el, és így az uniós tagországok ipari vezetőinek volt idejük a várható következmények latolgatására, mégis, a rendezetlen kiválás mind jobban fenyegető veszélye Németországban is egyetemeket és gazdasági kutatóintézeteket ösztönöz a körvonalazódó válság hatásainak felmérésére.
A hallei Leibnitz Gazdasági Kutatóintézet a közeli Wittenberg Luther Márton nevét viselő tudományegyetemével karöltve felmérést készített arról, mit jelentene az Európai Unió gazdaságára Nagy-Britannia esetleges rendezetlen kiválása.
A tanulmányból kitűnik, hogy
elsősorban Németországra mérne súlyos csapást, de a francia gazdaságot is alaposan megtépázná,
ha London nem rendezetten távozna az EU-ból. Az elemzés szerint kemény brexit esetén közvetve akár 100 ezer német munkavállalót is fenyegethet az elbocsátás veszélye, kiváltképpen a jórészt kivitelre épülő autóiparban, de a beszállító vállalatok sem úsznák meg szárazon.
A felmérés szerint a rendezetlen kiválás nyomán jórészt az ország keleti tartományaiban emelkedne a munkanélküliek száma.
A kölni IW kutatóintézet előrejelzése ennél is sötétebb képet fest, hiszen a német gazdaság 3,8 százalékos visszaesésével számol, és nem zárja ki, hogy emiatt 2 százalékkal emelkedne az állás nélküliek száma.