A szlovák miniszterelnök szerint az euró versenyelőnyhöz juttatja Szlovákiát a visegrádi négyek más tagállamaival szemben, mivel a külföldi cégek gyakran éppen az euró miatt helyezik a székhelyüket Szlovákiába. Peter Pellegrini az euró bevezetését a szlovák gazdasági élet egyik legfontosabb lépésének nevezte, amely kétségkívül visszatükröződik az állampolgárok életszínvonalának emelkedésében és a vállalkozói környezet javulásában is.
"Egyik napról a másikra a legfejlettebb európai gazdaságokkal találtuk magunkat egy társaságban. Ennek köszönhetően lényegesen nagyobb a befolyásunk az Európai Unió mélyebb integrációjának alakítására" – jegyezte meg a miniszterelnök, hozzátéve, hogy értékeli a szlovákiai cégek és egyéni vállalkozók pozitív hozzáállását is. A legfrissebb statisztikák szerint ugyanis a vállalatok és a vállalkozók 83 százaléka elégedett az euróval, és ismét a bevezetése mellett döntene.
A szlovákiai cégek a termelésük több mint 50 százalékát az euróövezet országaiban valósítják meg, vagyis ott, ahol euróval fizetnek.
A kormányfő emlékeztetett: ahhoz, hogy Szlovákia az euróval fizető országok exkluzív klubjának tagjává válhasson, strukturális reformok egész sorát kellett végrehajtani, amelyek előrevitték az országot. A jövőre tekintve elmondta, hogy Szlovákiának 2019-ben nem kell tartania jelentős gazdasági megrázkódtatásoktól.
Hangsúlyozta, hogy az idén várható eseményekre az ország államháztartása olyan mértékben felkészült, hogy egy esetleges válság sem befolyásolná jelentősen a gazdaságot.
„Nincsenek arra utaló jelek, hogy a 2019-es év drámai lesz, vagy, hogy valamilyen óriási globális válság fenyegetne minket idén”
– mondta a miniszterelnök. Állítása szerint a szlovák gazdaságot érintő kockázatok külföldre koncentrálódnak. Példaként az Egyesült Államok és Kína, illetve az Európai Unió közötti kapcsolatokat, valamint Nagy-Britanniát és a brexitet említette.