Az ezévre jósolt gazdasági növekedés 4 százalékos volt, a jegybank az év végére mégis 4,2 százalékra javította a GDP növekedését. „A növekedés főleg arra vezethető vissza, hogy a lakossági fogyasztás a vártnál jobban emelkedett, tehát már messze nem csak az export húzza az ország gazdaságát, hanem a lakosság bátrabb költekezése is. Az aktív munkaerő száma is gyorsabban nőtt, mint ahogy várta a jegybank” – magyarázta Sidó H. Zoltán gazdasági szakértő.
A nemzeti bank szerint a szlovákiai makrogazdasági fejleményeket 2018 harmadik negyedévében a mérséklődő külföldi kereslet és az euróövezetben tapasztalható alacsonyabb növekedés is befolyásolja.
A szlovák gazdaság ugyanakkor sokat profitált a dinamikus autóexportból,
mivel a Szlovákiában gyártott új modellek megfeleltek a szigorúbb kibocsátási szabványoknak, és így nem esett vissza a termelés, ahogy több más európai országban.
A központi bank azt várja, hogy a termelési kapacitás növekedése tükröződni fog az erőteljesebb hazai keresletben is, amennyiben a bevételeknek köszönhetően felgyorsul a magánfogyasztás. A várható gyengébb külföldi kereslet miatt mérsékeltebbre becsülik az export dinamikáját, melynek következtében az előző előrejelzéshez képest 2019-re gyengébb gazdasági növekedést jósolnak. „Tartósan 4 százalék környékén mozogni meglehetősen jó teljesítményről árulkodik.
Az idei 4,2 százalék után jövőre 4,3 százalékot vár a nemzeti bank és ez a prognózis egészen 2021-ig szól. Csupán 2021-ben lassul le, mintegy 3 százalékra”
– vetíti előre a szekértő.
A szlovák munkaerőpiac alakulására a központi bank szerint a foglalkoztatás növekedésének mérsékelt lassulása jellemző, ami elsősorban a munkaerőhiánnyal van összefüggésben. Az egyre nagyobb munkaerő-kereslet a bérek emelésében nyilvánul meg, ehhez jelentős mértékben hozzájárul az állami szektor is. A jegybank prognózisa, hogy középtávon ennek a hatásnak a visszaszorulása után, illetve a gazdasági növekedés mérséklődése következtében fokozatosan a szlovákiai bérek emelkedése is lassulni fog.