A Frontex szerepének megszilárdításával legutóbb a salzburgi informális európai uniós csúcstalálkozón foglalkoztak a tagországok vezetői. A vélemények közti törésvonal világosan kirajzolódott akkor is. Angela Merkel üdvözölte, Orbán Viktor elutasította az Európai Bizottság javaslatát a Frontex és az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége szerepének megerősítésére vonatkozóan, mely szerint a határvédelmi ügynökséget valódi uniós határőrséggé tennék, a létszámot 10 ezer főre növelnék, a Frontex költségvetését pedig közel megháromszoroznák.
A V4-es belügyminiszterek ma Pozsonyban egybehangzóan azzal értettek egyet, hogy
a Frontex a külső schengeni határon nem tölthet be határvédelmi szerepet, csupán segítséget nyújthat ahhoz, a határvédelmet ugyanis az egyes tagállamoknak kell ellátniuk saját határaikon.
Pintér Sándor, Magyarország belügyminisztere a találkozót követően elmondta: fontos, hogy az egyes tagállamok megőrizzék szuverenitásukat. Úgy véli, a Frontex minden országban csak az adott állam törvényeivel összhangban fejtheti ki tevékenységét. Hozzátette, visegrádi kollégáival abban is egyetértenek, hogy a menekülthullámot a schengeni határtól a lehető legtávolabbra kell megállítani.
Cselekvési terv a Nyugat-Balkánt érintő menekülthullám feltartóztatására
Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország belügyminisztere arról is egyeztetett, hogyan tudnak hozzájárulni a Nyugat-Balkán területét érintő menekülthullám feltartóztatásához és a menekülthelyzet kezeléséhez. Denisa Saková szlovák belügyminiszter elmondása szerint
megegyeztek az Európai Unión kívüli nyugat-balkáni országokba küldendő emberi erőforrások és műszaki felszerelés koordinálásának módjáról is.
„Levelet küldünk az egyes országokba, amely alapján begyűjtjük az információkat, hogy az egyes nyugat-balkáni államoknak milyen emberi erőforrásokra és technikai, esetleg pénzügyi segítségre van szükségük, és ennek alapján Szlovákia a V4-ek soros elnökeként kidolgoz egy cselekvési tervet. Ez kiindulási alapként szolgálhat a belügyminiszterek döntéshozatalakor az érintett országokkal megkötendő kétoldalú szerződésekhez a kiküldendő emberi erőforrásokról és műszaki felszerelésről” – fogalmazott a szlovák belügyi tárca vezetője.
Denisa Saková szerint a többi európai uniós tagállamot is arra szeretnék motiválni, hogy hasonlóképpen járjanak el, ha nem kap újfajta mandátumot a Frontex, amely teljesen lefedné az adott területet.