Iránban a külügyminisztériumba rendelték Nagy-Britannia, Dánia és Hollandia nagyköveteit, amiért a vád szerint „menedéket nyújtanak annak a terrorcsoportnak”, amely sokkoló és véres támadást hajtott végre a hétvégén egy katonai dísszemlén.
A lövöldöző támadók 25 embert, köztük az Iráni Forradalmi Gárda tagjait, de civileket, köztük gyerekeket is megöltek. Az irániak nagyon gyorsan az Egyesült Államokat, illetve ellenséges arab államokat vádoltak meg az akcióval, amit az Iránban élő szunnita arab kisebbség egyik szeparatista fegyveres csoportjának tulajdonítanak.
Két különböző szervezet – az Ahvaz Nemzeti Ellenállás és az Iszlám Állam – is vállalta a felelősséget az öldöklésért, de nem bizonyított, hogy valóban ők voltak az elkövetők. Az Iszlám Állam nyilvánosságra hozott videóján azt látni, hogy a Forradalmi Gárda egyenruháját viselő férfiak a dzsihád fontosságáról beszélnek, de a felvétel még nem bizonyítja a támadást.
Irán már jó ideje azt mondja, hogy regionális ellenségei, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek támogatják az Iránban élő kisebbségi arabok szeparatizmusát.
Nem sokkal a vérengzés előtt Haszán Rohani elnök már fokozta a feszültséget azzal, hogy közölte: az Egyesült Államok „háborút kezdett az iszlám rendszer ellen”. Az iráni államfő az ENSZ New York-i közgyűlésén próbál híveket toborozni és felszólalni az ellen, hogy a Trump kormányzat felújította az országa elleni szankciókat és harmadik országokat is büntethet, ha Iránnal kereskednek.
„Amerika már nem regionális szövetségesei útján szervezkedik Irán ellen, hanem közvetlenül harcol a nemzettel.
Az iszlám rendszer és nem a nukleáris alku a célpontja, amit Trump elődje, Barack Obama és más országok is aláírtak, és amit a Trump-kormányzat felmondott” – közölte. „Az Iszlám Köztársaság azonban nem térdel le, biztosan legyőzzük Trumpot” – tette hozzá.
A Teherán ellen felújított amerikai kereskedelmi szankciók máris éreztetik rossz hatásukat az iráni gazdaságban és Rohani keddre tervezett ENSZ-beszédével valamiféle támogatást próbál szerezni az atomalku többi aláírójától, Oroszországtól, Kínától, Franciaországtól, Németországtól és Nagy-Britanniától.
Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet azzal vágott vissza, hogy
„Irán nézzen a tükörbe” és hogy Rohani „már hosszú ideje elnyomja a népét”.
Haley főnöke, Donald Trump is felszólal az ENSZ-ben, nem sokkal az iráni elnök előtt. Irónikus módon Trump már korábban is megkérdőjelezte az intézmény hasznát, de most megpróbálja Teherán ellen felhasználni azt.
Közben Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet figyelmeztette az EU-t: „Az európaiaknak dönteniük kell és szerintem már döntöttek is. Egyre másra hátrálnak ki az Iránnal kötött üzletekből. Az iráni gazdaság kezd összeomlani. Nagyon kemények leszünk velük szemben, nem hagyjuk hogy megússzák”.