Habár éles bírálatokat kapott, amiért távol maradt, Donald Trump elnököt valójában nem hívták meg egyik legnagyobb pártbeli ellenfele, a rákban elhunyt John McCain szenátor búcsúztatására a washingtoni Nemzeti Székesegyházba és a temetésre.
Talán jobb is volt így, mert Trump valószínűleg nehezen viselte volna a búcsúztatón elhangzott burkolt támadásokat.
Trump és a szintén republikánus McCain soha nem szívelték egymást és a szenátor néha betartott az elnöknek, miközben feledtetni próbálta a közvéleménnyel, hogy amikor Obamával szemben elnökjelöltként állt ki, azt a Sarah Palint tette meg alelnökjelöltnek, akinek filozófiája sokban hasonlít Trumpéhoz. Palint szintén nem hívták meg a temetésre.
Ott volt viszont a megemlékezésen két volt elnök, George Bush és Barack Obama, akik ha név nélkül is, de beszóltak Trumpnak. A kormányzása idején hasonlóan kifigurázott Bush azt mondta:
McCain „gyűlölte a hatalommal való visszaélést, a bigottakat és a nagyképű despotákat”, míg Obama a mostani „gonosz és kicsinyes közbeszédet” emlegette.
A Trump-ellenes megjegyzések közül az elhunyt lánya, Meghan McCain érzelmes búcsúja landolt a legkeményebben a Fehér Házban. Mint mondta „John McCain Amerikáját nem kell ismét naggyá tenni, mert Amerika mindig is nagy volt”.
Nem sokkal később életre kelt a Fehér Házi Twitter-fiók és feltűnt a világhálón Donald Trump egyszerű, csupa nagybetűs riposztja: „Tegyétek ismét naggyá Amerikát!”.
Az elnök sok híve számára ez nem volt elég ütős, így maguk keltek a Fehér Ház urának védelmére.
„Trump egyszer indult az elnökjelöltségért és nyert. Van aki soha nem tud megbékélni ezzel”
– emlékeztette a McCaint tábort az elhunyt két sikertelen elnöki kampányára Katrina Pierson, Trump tanácsadója.
Az elnöknek azzal sikerült magára haragítania amúgy sem barátságos bírálóit, hogy csak a Twitteren nyilvánította ki részvétét McCain családjának és nem vette a fáradságot, hogy ennél méltóbb módon is megemlékezzen a politikusról, aki a Vietnámi háború idején hadifogságba esett, nem volt hajlandó kihasználni, hogy apja magas rangú tiszt volt és akit megkínoztak. Trump emellett mindössze két napon át tartotta félárbócon a Fehér Ház nemzeti lobogóját.
Mint kommentátorok megjegyezték, maga
a temetés a korábbi időkre emlékeztetett, amikor a republikánusok és demokraták között megvolt egyfajta minimális udvarias viselkedés.
A 81 éves korában, agyrákban elhunyt McCain szenátort, az egykori harci pilótát végül vasárnap, alma matere az Annapolis Haditengerészeti Akadémia temetőjében, egy volt osztálytársa mellett helyezték örök nyugalomra egy szűk körű szertartáson.