„A britek nem fognak először pislogni és meghátrálni” – figyelmeztette európai uniós partnereit Jeremy Hunt új brit külügyminiszter a hosszú ideje megfeneklett brexit-tárgyalásokra utalva.
Hunt felszólította Németországot és Franciaországot, hogy
tegyenek meg mindent az ellen, hogy a szigetország kereskedelmi megállapodás nélkül „bukjon ki” az EU-ból. Ennek a veszélye napról napra nő
– tette hozzá.
Azt is megjegyezte, ha nem lesz „pragmatikus és méltányos” megállapodás, akkor
nemcsak Nagy-Britanniában, de Európában is állások szűnnek majd meg.
Londonban abban hisznek, hogy előnyösebb feltételeket csikarhatnak ki az EU-ból – például a vámok kérdésében.
Michel Barnier, az Unió főtárgyalója azonban ironikusan fogadta, hogy a britek azt hiszik, Brüsszel felett átnyúlva rávehetik Berlint és Párizst, hogy feloldja a patthelyzetet.
Barnier már korábban közölte, hogy a britek vele és nem az Uniót megosztva az egyes tagállamok vezetőivel tárgyalnak, s hozzátette, aki szerint ez működik, az „vesztegeti az idejét”. Ennek azonban némileg ellentmondani látszik, hogy Emmanuel Macron francia elnök rendkívüli tárgyalásokra vidéki rezidenciájára invitálta Theresa May brit kormányfőt.
Mindeközben a brit kormány tanulmánya szerint
akár nyolc százalékkal is visszaeshet a brit nemzeti össztermék, ha kereskedelmi alku nélkül lépnek ki az Unióból.
A Nemzetközi Valutaalap négy százalékra tette a brit GDP várható zuhanását, szemben a kontinensen előrejelzett másfél százalékos visszaeséssel.
A brit gazdaság húzóágazatának számító szolgáltatások és különösen a pénzügyi szolgáltatások már most kezdik megsínyleni a kilépést. A Deutsche Bank például már most átmozgatta Németországba az úgynevezett euro-clearing szolgáltatást nyújtó állások felét. Ez a szolgáltatás teszi lehetővé az euro-alapú pénzügyi tranzakciók bonyolítását.
Brit miniszterek közben a kereskedelmi megállapodás nélküli brexitre készülve válságterveket dolgoznak ki az élelmiszer, vér- és gyógyszerkészletek biztosítására.
Kormányilletékesek rendkívüli tanácskozást tartanak a brit gazdákkal egyrészt a rendkívüli aszály miatt másrészt a brexitre készülve.
Közben már több, mint 400 ezer brit írta alá az újabb brexit-népszavazást követelő petíciót
– ezen a voksoláson a kormány által az EU-val kötött megállapodásról mondanának véleményt a polgárok.