Alig egy hónap leforgása alatt, tehát mialatt a koalícióban résztvevő két kereszténypárt menekült-ügyi vitája elmérgesedett, 15 százalékkal nőtt a kormányt bírálók tábora. Igaz, az őszi választások óta egyre kevesebben érzik úgy, hogy a vezető politikusok Berlinben a helyes irányba vezetik az országot.
Ez jórészt a migránsok kérdésében elfoglalt álláspontra vezethető vissza, ugyanis a most készült felmérés szerint a lakosság 56 százaléka úgy véli, hogy a kormány mértéktelenül sok időt szentel a menekült-kérdésnek, ahelyett, hogy más időszerű problémákkal foglalkozna.
Ezek között említették a kórházak valamint öregotthonok ápolóinak fogyatkozó számát, a megfizethető lakbérű lakások építését és az iskolai oktatás reformját.
A késhegyre menő vitát megsínylette a két szemben álló fél, Angela Merkel kancellár és Horst Seehofer belügyminiszter is.
A kancellár népszerűsége 48 százalékra esett vissza, míg a belügyminiszteré példátlanul alacsony szinte, 27 százalékra süllyedt, holott Seehofer – politikai elemzők egybehangzó véleménye szerint – éppen az októberben esedékes bajorországi tartományi választás miatt kritizálta a kancellárt.
Noha a viszályt lezáró kompromisszumba foglalt tranzit-zónák létrehozását az osztrák határ mentén a válaszadók több, mint fele helyesli, a jelenlegi kormány nem nyerné el a választópolgárok szavazatainak 50 százalékát – ha most járulnának az urnákhoz.
Némi meglepetést keltett az állami tévécsatorna, az ARD megbízása alapján készült felmérés adatai között, hogy a menekültek visszautasításával fellépő Alternatíva Németországnak elnevezésű jobboldali párt a koalíciós torzsalkodásból alig húzott hasznot, ugyanis támogatottsága alig egy százalékkal emelkedett és most 16 százalékon áll, de továbbra is a legerősebb ellenzéki párt.