Már a rendőrséget is be kellett vetni Barcelonában

Infostart
2017. szeptember 21. 14:34
Egyre feszültebb a helyzet Katalóniában, ahol a központi spanyol kormány által törvénytelennek tartott függetlenségi népszavazásra készülnek. Barcelona utcáin több ezren tüntettek, miután a spanyol hatóságok a rendőrséget bevetve lépéseket tettek a referendum megakadályozására.

Azt követően, hogy spanyol rendőrök hatoltak be a katalán regionális kormányzat több minisztériumába, szerdán több ezren tiltakoztak Barcelonában. A Civil Gárdát azért küldték be, hogy lefoglalja a szavazási dokumentumokat. 

A katalán regionális parlament, amelyben többségben vannak az elszakadás pártiak, megszavazta, hogy október 1-én tartsák meg a madridi központi kormány által illegálisnak minősített népszavazást.

A parlamenti erőviszonyok ellenére felmérések szerint a katalán lakosság kis többséggel, de elvetné a függetlenséget – sugallják felmérések.

Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök Madridból intézett televíziós beszédet az országhoz. Azt mondta: „még el lehet kerülni a nagyobb rosszat”, és a törvényesség betartására szólította fel a katalán vezetőket.

Szerdán különösen feszültté vált a helyzet, miután a spanyol hatóságok átvették a regionális pénzügyek ellenőrzését, hogy ne tudják finanszírozni a népszavazást. A katalán kormányzat gazdasági miniszterét és két másik illetékest pedig letartóztatták.

Carles Puigdemont katalán elnök szerint ezzel gyakorlatilag felfüggesztették az autonómiát, és közvetlen irányítás alá vonták a tartományt. „Spanyolország de facto szükségállapotot vezetett be. Ezzel átlépték azt a határt, amely eddig elválasztotta őket a tekintélyelvű, elnyomó rezsimtől. A demokrácia szégyenévé váltak” – mondta a katalán vezető.

Barcelonában és más katalán városokban az éjszaka is folytatódtak a tüntetések.

A hét és fél milliós, nyelvében és kultúrájában a spanyoltól különböző Katalónia közel fele-fele arányban megosztott a függetlenség kérdésében. A spanyol központi hatóságok megfenyegették azokat a polgármestereket, akik segítik a népszavazás megrendezését, miközben azokat, akik erre nem hajlandók, a függetlenségpártiak zaklatják.

A mérsékelten nacionalista katalán lap, a La Vanguardia közben azt írta, hogy „a spanyol alkotmány elleni támadás nem előrevezető út, mivel a lakosok fele nem támogatja az elszakadást, és sokakat sokkolt, hogy a helyi parlament milyen módszerekkel szavazta meg a referendumot”.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Már a rendőrséget is be kellett vetni Barcelonában
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást