Sokkoló verdikt - az utóbbi évek brazil korrupciós botrányai nyomán az eddigi legsúlyosabb büntetést szabta ki egy bíróság az ország egykori elsőszámú vezetőjére.
A brazil gazdasági és politikai elitet érintő hároméves nyomozás után Sergio Moro bíró bűnösnek mondta ki Lula da Silva volt elnököt
több mint egymillió dollárnyi kenőpénz elfogadásában.
A bíróság szerint az egykori államfő az OAS SA nevű építőipari cégtől kapott kenőpénzt azért, hogy az elnyerje az állami energiacég, a Petrobras megrendeléseit. A vállalat a kenőpénz ellenértékeként felújította az egykori elnök egyik tengerparti lakását.
A 9 és fél évet kapott Lula számára azért is különösen kínos az ítélet, mert ő volt Brazília első, munkásközegből kikerült elnöke. Államügyészek azzal vádolták, hogy
ő találta ki azt a korrupciós gyakorlatot, amely behálózta a Petrobras megrendeléseit.
Az ex-elnök ügyvédei nyilatkozatban tiltakoztak. Azt mondták: védencük ártatlan, ezért fellebbezni fognak. “A nyomozás politikai indíttatású volt, nem mutattak be meggyőző bizonyítékot, az ártatlanságát megerősítő bizonyítékokat pedig figyelmen kívül hagyták” – írták, és még az eljáró bírót is megvádolták azzal, hogy elfogult a volt államfővel szemben.
A bíró azt válaszolta, hogy “korántsem okozott örömöt az egykori államfő elítélése, sőt ellenkezőleg”.
Az ítéletet követően tovább emelkedett a brazil reál árfolyama és a brazil tőzsde részvényindexe is. Mindez annak jele, hogy a befektetők attól tartottak: egy újabb Lula-elnökség ismét kevésbé üzletbarát politikát hozna magával.
Ha a Lula elleni ítéletet nyolc hónap múlva a fellebbviteli bíróság is megerősíti, akkor eltilthatják a politikától.
Mindez
komoly káoszt és vákuumot okozna a brazil baloldalon.
“Szélsőségesen feszült politikai helyzetbe léptünk, ami súlyosabb, mint az elmúlt egy év káosza” - mondta Claudio Couto politológus.
Lula azt mondta, hogy az ítélet ellenére indul a jövő évi elnökválasztáson. Ha azonban ezt nem tudja megtenni, akkor egy kívülálló is megnyerheti a voksolást, mert a legtöbb politikus besározódott a korrupciós ügyben.
Lula elnöksége idején magasba szöktek a nyersanyagárak, és Brazília a világ egyik leggyorsabban növekvő gazdaságává vált. A volt elnök ambiciózus külpolitikát folytatott és kapcsolatot alakított ki más nagy fejlődő gazdaságokkal.
Amikor azonban Lula leköszönt, és kiválasztott utódja Dilma Rouseff lett az elnök, a brazil gazdaság recesszióba fordult. Rouseffet tavaly vádeljárás alá helyezték a költségvetési szabályok megsértése miatt. Támogatói az ő esetében is koncepciós perről beszéltek. Az értelmi szerző Michel Temer alelnök volt, aki mostanra az elnöki székbe került. Ironikus módon ellene is korrupciós vizsgálat indult.
Lula a bíróságon öt órán át védekezett és azt mondta: folytatja a harcot.