A kampányprogramot ismertetve a Szociáldemokrata Párt kancellárjelöltje hangsúlyozta, hogy a terv a német népről és Európáról szól. Martin Schulz közel tíz percen át tartó tapssal fogadott beszédében ígéretet tett a terhek méltányosabb elosztására, azaz a kis- és középbérű alkalmazottak adójának csökkentésére, a nyugdíjak emelésére, valamint az eredetileg a kelet-német tartományok talpra állítását célzó, úgynevezett szolidaritási adó 2020-ig történő megszüntetésére az évente kevesebb mint 52 ezer euró fizetésből élő polgárok számára.
A választók kedélyeit igencsak borzoló menekültügyről szólva a Szociáldemokrata Párt elnöke és egyben kancellárjelöltje hangsúlyozta, hogy megválasztása esetén – kanadai mintára -
szétválasztaná a menekültügyet és a gazdasági bevándorlást,
ami a gyakorlatban azt jelentené, hogy Németország a munkaerőpiaci igényeknek megfelelően szabályozná az Európai Unión kívülről érkező munkavállalók bevándorlását, a menekültügyben pedig a többi uniós országgal együttműködve a menekülésre késztető okok felszámolását helyezné a középpontba.
Utalva Németország költségvetési többletére, Martin Schulz kifejtette, hogy pártja az állami beruházások jelentős élénkítését irányozza elő programjában, amely szerint mindenekelőtt az oktatási és a közlekedési rendszer, valamint a szélessávú internet infrastruktúrájának korszerűsítésére, illetve kiépítésére akar több közpénzt fordítani, és úgy vélte, hogy a kutatás-fejlesztésre 2025-ig a nemzeti össztermelés legalább három és fél százalékát kell fordítani.
A Szociáldemokrata Párt kancellárjelöltje kampány-programjában kitért a közbiztonság javítására és elmondta, hogy a terror elleni küzdelem sikere érdekében 15 ezer új állás létrehozását tervezi a rendőri szerveknél.
Külpolitikai kérdésekre térve Martin Schulz pártjának dortmundi rendkívüli kongresszusán kiemelte, hogy szükséges az Európai Unió megerősítése, ezen belül pedig az integráció elmélyítése. Angela Merkel múlt heti nyilatkozatához hasonlóan ő is helyeselte Emmanuel Macron francia államfő elképzelését a közös euróövezeti költségvetés és pénzügyminiszteri tisztség létrehozására. Angela Merkel kihívója utalt arra is, hogy a szociáldemokrata kormányprogram családpolitikája szorgalmazza a házasság intézményének megnyitását az azonos nemű párok között.
Martin Schulz beszédében élesen támadta a két kereszténypártot, amely ismét Angela Merkelt jelölte a kancellári tisztségre. Mint Martin Schulz fogalmazott, a kereszténypártok nem közlik a választókkal, hogy pontosan mire készülnek, így
aki szeptember 24-én Merkelre szavaz, zsákbamacskát kap.
A kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió és a bajor kormányfő, Horst Seehofer irányítása alatt álló Keresztényszociális Unió egy hét múlva teszi közé választási programját.