Újabb Trump-botrány: titkos információt kotyogott el az oroszoknak

Infostart
2017. május 16. 13:28
Donald Trump amerikai elnök egy amerikai szövetségestől származó titkos információt osztott meg az orosz külügyminiszterrel – ezt mondta két amerikai illetékes a Washington Post című lapnak. Ellenfelei az elnök alkalmatlanságának újabb bizonyítékát látják, a Fehér Ház tagad.

Nemcsak mosolydiplomácia volt az Ovális irodában, amikor Szergej Lavrov orosz külügyminiszter meglátogatta Donald Trumpot, hanem két illetékes állítása szerint az elnök – tudatosan vagy meggondolatlanul – bizalmas biztonsági információkat osztott meg egy rivális ország vezetésével – ezt állítja a Washington Post című lap.

Azt nem tudni, hogy a források milyen kormánypozíciót foglalnak el, vagy mennyire állnak közel Trumphoz, de az állítás további kétségeket kelt a már így is több ellentmondásos ügybe keveredett elnökkel szemben.

A lap szerint

a titkosszolgálati információ Amerika egyik szövetségesétől származik,

és Trump az egyes légi járatokon a laptopokra bevezetett tilalom kapcsán beszélt arról, hogy konkrét fenyegetés nyomaira bukkantak az Iszlám Állam által uralt egyik közel-keleti városban.

A bírálók szerint az, amit Trump elmondott, lehetővé teszi, hogy az oroszok azonosítsák az információ forrását.

Frissítés:Trump szerint joga volt elmondani az információkat

A Post-sztori megjelenése után a Fehér Ház gyorsan kármentő üzemmódba kapcsolt. A nyilvánosság előtt a kormányzat oroszbarátsággal éppenséggel nem vádolható nemzetbiztonsági tanácsadója, Herbert McMaster mondta azt, hogy „hamis a hír”, a vezetők csupán a polgári repülésre leselkedő veszélyekről tárgyaltak.

„Egyetlen pillanatig nem volt szó hírszerzési forrásokról vagy az információszerzés módjairól. Az elnök nem beszélt olyan katonai akcióról, amely a nyilvánosság számára még nem ismert. Tudom, ott voltam, nem történt meg” – mondta.

Rex Tillerson külügyminiszter közben azt tette hozzá, hogy Trump terrorellenes lépésekről tárgyalt orosz vendégeivel.

Az elnök demokrata ellenfelei azonban „veszélyesnek és meggondolatlannak” nevezték viselkedését. Még a szenátus külügyi bizottságának republikánus elnöke is azt mondta:

„ha igaz, akkor nagyon aggasztó” a hír.

Trump a Lavrov-találkozó előtti napokban már össztűz alatt volt az FBI vezetőjének váratlan és sokkoló menesztése miatt, amit bírálói szerint azért lépett meg, hogy fékezze a Moszkvával való összejátszás vádjában kutakodó vizsgálatot.

A Washington Post egyik forrásának megjegyzése arra utalhat, hogy az elnök közvetlen környezetében is vannak olyanok, akiket dühít magatartása. A nevét elhallgató illetékes ugyanis azt mondta: Trump egy speciális fiókban lévő, „szigorúan bizalmas” jelzéssel ellátott dokumentumról beszélt Lavrovnak. Ehhez pedig csak néhány biztonsági illetékes férhet hozzá.

Tudósítók megjegyzik: Trumpnak joga van szigorúan bizalmas információt is napvilágra hozni, de ebben az esetben – ha igaz az állítás – ezt spontán módon, úgy tette meg, hogy nem konzultált az információt szolgálató szövetséges országgal. „Nincs rajta szűrő, ami bemegy a fülén, az kijön a száján” – állította a Washington Post egyik forrása.