A szlovák parlamentben 101 képviselő szavazott a Kisebbségi Kulturális Alap mellett, 13-an ellene voksoltak, 22-en pedig tartózkodtak.
Ezzel július 1-jétől a kisebbségi kultúra anyagi támogatásának hatásköre egy független közszolgálati intézményhez fog tartozni.
A Kulturális Alap létrejöttével megvalósul a Szlovákiában élő nemzetiségek kulturális önrendelkezése.
A Híd kulturális államtitkára nagyon fontos lépésnek nevezte az alap elfogadását.
„Nem csak mi, kisebbségben élők, hanem az egész ország profitál ebből. A nemzeti kisebbségek kultúrája ugyanis gazdagabbá, értékesebbé teszi Szlovákia kultúráját. Ennek a törvénynek az elfogadása ezt kellőképpen jelképezi” – hangsúlyozta Rigó Konrád.
Az alap a felvilágosító és az oktató-nevelő tevékenységet, a művészeti alkotómunkát, a kulturális rendezvények szervezését, a kultúrával kapcsolatos kutatásokat, valamint a szlovák nemzet és a nemzeti kisebbségek, továbbá az etnikai csoportok képviselőinek kölcsönös megismerését és megértését célzó tevékenységet támogatja, mindezt transzparens módon és magas színvonalon, ezzel elősegítve a szlovákiai kisebbségek kulturális identitásának megmaradását, kifejezését, védelmét és fejlődését.
Tizenhárom Szlovákiában élő kisebbség képviselői igényelhetnek anyagi támogatást,
melyekről a döntést a szakmai tanácsok hozzák meg.
A döntéshozókat az egyes kisebbségek a kulturális szervezetek közgyűlésén, demokratikus úton választják meg. Az így megalakult testületek maguk döntenek a pályázati kiírások tartalmáról és céljairól is.
A Kisebbségi Kulturális Alap összköltségvetése 8 millió euró. Az első pályázati kiírások 2018 januárjára várhatók.
„A szlovákiai magyarság több évtizedes problémája oldódik meg ezzel a törvénnyel a kultúra finanszírozása területén.
Mindemellett az alap működése összhangban van a kulturális minisztérium stratégiájával is ” – tette hozzá Rigó Konrád kulturális államtitkár.