A szlovák belügyminisztérium közlése szerint
az orosz propaganda és befolyásolási tevékenység a hibrid fenyegetések része, melyek destabilizálják az állam berendezkedését és politikai rendszerét.
A tárca azt mondja, nagyon komolyan veszi az úgynevezett hibrid fenyegetést, melynek körébe a dezinformációk, álhírek és hoaxok is tartoznak.
Ezekkel a rendőrség számítógépes bűncselekményekkel foglalkozó osztályának 13 szakértője dolgozik, hatáskörükbe tartozik például az internetes gyermekpornográfia terjesztői utáni nyomozás, vagy az internetes csalók, akik bankszámlaadatokat csalnak ki a felhasználóktól.
Májustól ezt az osztályt erősíti meg a belügyminisztérium újabb 12 szakértővel, akiknek
új hatáskör is jut, az álhírekkel és a propagandával foglalkoznak.
Radovan Bránik biztonságpolitikai elemző ugyanakkor attól tart, hogy nem a rendőrség a megfelelő szerv, amely felléphet az álhírek ellen, hisz a hazugság önmagában nem büntetőjogi kategória, egy álhír pedig nem büntethető, ha nincs a rendőr kezében erre vonatkozó jogszabály.
„Ez szigorúan titkosszolgálati feladat, és a titkosszolgálaton belül is egy nagyon speciális tevékenység. Itt operatív munkásokra van szükség, akik értékelni, elemezni tudják ezeket az álinformációkat” – magyarázta a biztonságpolitikai szakember.
Radovan Bránik arra hívta fel a figyelmet arra, hogy Oroszország szempontjából a közép-európai térség geopolitikailag nagyon fontos.
Az orosz hírszerzés regionális rendszerben dolgozik, ami azt jelenti, hogy kisebb országokat, mint Szlovákia vagy Magyarország egy régió alá vonnak, és egy központból irányítják ezt a tevékenységet.
„Ez azért fontos számukra, mert be kell jutniuk a schengeni övezetbe és az Európai Unióba, és az oroszok úgy vélik, ezeken az országokon keresztül a legkönnyebb a bejutási lehetőség”
– tette hozta Bránik.
Csehországban az ottani belügy által létrehozott Terrorizmus és Hibrid Fenyegetések Elleni Központ foglalkozik a problémakörrel.
A központ dolgozói 15-en vannak, és nem rendőrök, hanem elsősorban civil biztonságpolitikai elemzők.
Radovan Bránik szerint ez a megoldás hatékonyabb, mint a szlovák, de messze nem tökéletes.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!