Volker Bouffier Hessen tartomány miniszterelnöke mai rádiónyilatkozatában leszögezte, hogy a török államfő, amikor a nácikhoz hasonlította a német kormányt,
átlépte a tűréshatárt
és így már nem szívesen látott vendég az országban.
Noha a berlini kormány mindeddig nem kapott hivatalos értesítést Erdogan tervezett látogatásáról, a német média értesülései szerint Erdogan még márciusban Németországba akart utazni, hogy ő is nagygyűlésen a hatalma kiterjesztéséről szóló alkotmánymódosítás megszavazására buzdítsa honfitársait. Erre április közepén kerül sor.
Becslések alapján legalább másfél millióra tehető a Németországban élő, de szülőföldjén választásra jogosult törökök száma. A viszályt az robbantotta ki, hogy a német törvényhozás tavaly nyáron az örmények száz évvel ezelőtt
az Oszmán-Török Birodalomban történt lemészárlását népirtásként
bélyegezte meg.
A feszültséget tovább fokozta a Die Welt című napilap német és török állampolgársággal rendelkező isztambuli tudósítójának, Deniz Jücselnek terroristák állítólagos támogatása címén történt letartóztatása, amely ellen a berlini kormány is határozottan tiltakozott.
Ezt követően több török miniszter is kampányrendezvényre jött Németországba, ezeknek egy részét azonban helyhatósági döntés alapján betiltották, amivel Angela Merkel kormánya kiváltképpen Erdogan elnök haragját hívta maga ellen, habár nemcsak ő, hanem külügyminisztere is náci módszerek alkalmazását vetette Berlin szemére.
A török lapokban pedig a kancellárt Hitler bajusszal és náci egyenruhában ábrázolták. Ezek után a kancellár a nemzetközi informatikai vásáron határozottan visszautasította az ankarai vádakat és kilátásba helyezte, hogy felülvizsgálja a török népszavazáshoz fűződő németországi kampányesemények engedélyezését.
Sigmar Gabriel külügyminiszter egy sajtóinterjúban megdöbbentőnek nevezte a török elnök legújabb kijelentéseit és hangsúlyozta, hogy
türelmesek vagyunk, de nem hülyék
és világosan tudatta Ankarával , hogy a tűrhetetlen állításokkal most átléptek egy határt.
Azonban nem ez volt az első alkalom, hogy török politikusok lenácizták a kampánygyűléseket betiltó országok vezetőit. A hónap közepén Rotterdamban sem sem engedélyezték a török külügyminiszter, majd az oktatásügyi miniszter nyilvános fellépését, emiatt Erdogan elnök a holland kormányfőt is nácinak nevezte.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!