Tarthatatlannak tartja Washington a német dominanciát

Infostart
2017. március 7. 15:39
Évről-évre emelkedik a német árukivitel és a cserekereskedelemből származó többlet tavaly már megközelítette a 250 milliárd eurót. A német áruk többsége az Európai Unió tagállamaiba irányul, de igencsak fontos kereskedelmi partner az Egyesült Államok is, ahová a múlt évben 65 milliárd dollárral többet exportáltak, mint amennyit onnan behoztak. Ezt Washingtonban felháborítónak tartják és a kancellár jövő heti amerikai látogatásának napirendjére tűzték.

A kereskedelmi deficit az Egyesült Államok egyik legfőbb gondja – jelentette ki Donald Trump elnök gazdasági tanácsadója.

Peter Navarro kiváltképpen az amerikai-német árucsere-forgalomban mutatkozó egyensúly hiányát kifogásolta és

tarthatatlannak nevezte, hogy a különbség tavaly már 65 millió dollárra rúgott Berlin javára.

Az elnök tanácsadója utalt arra is, hogy ez a téma fontos helyen fog szerepelni a kancellár jövő hétre tervezett washingtoni tárgyalásain.

Peter Navarro hangsúlyozta, hogy ezt a kereskedelmi többletet mindenképpen csökkenteni kell, de lehetőleg nem olyan eszközökkel, mint a németek, akik – úgymond – a maguk számára természetesnek tekintik a korlátozó intézkedések tetszés szerinti alkalmazását.

Donald Trump elnök gazdasági tanácsadója néhány nappal ezelőtt már komoly megütközést váltott ki azzal a kijelentésével, hogy Berlin az euró dollárral szembeni alacsony árfolyamát kereskedelmi partnereinek kárára igyekszik kihasználni

és ezen a téren semmibe veszi a valutaegységet alkotó országok érdekeit is.

A vádat Berlinben azzal utasították vissza, hogy Németország világkereskedelmi forgalma teljesen megfelel az Európai Unió irányelveinek. A német kormánynak ráadásul semmiféle befolyása sincs az euró árfolyamának alakulására, mert a közös valuta ügye kizárólag a Frankfurtban működő és teljesen független Európai Központi Bank fennhatósága alá tartozik.

Donald Trump elnök röviddel hivatalba lépése után hasonló bírálattal illette Pekinget is, és azt állította, hogy a kínai kormány mesterségesen alacsony árfolyamon tartja a kínai fizetőeszközt, a jüant, hogy óriási kereskedelmi többletre tegyen szert az Egyesült Államokkal folytatott árucsere-forgalomban.

Peter Navarro ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy Washington esetleges ellenlépések foganatosítása előtt megvárja, hogy mennyire szívlelték meg Pekingben Donald Trump elnök intését.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Tarthatatlannak tartja Washington a német dominanciát
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást