Hat éve nem teljesített ilyen jól az eurozóna gazdasága, mint most. A héten publikált adatok szerint mind az ipari termelés, mind a szolgáltatások gyorsabban bővülnek, mint az elmúlt években bármikor, miközben kilenc éve nem látott szintre ugrott a munkahelyteremtés üteme az eurót használó országok átlagát tekintve.
Meglepő hír volt az is, hogy Franciaországnak immár jobban megy, mint Németországnak. 2012 óta első ízben a francia Beszerzési Menedzser Index növekedési üteme megelőzte a németet, ami stabil gazdasági talpraállásra utal a hamarosan elnökválasztásokat tartó országban.
Anglea Merkel német kancellárnak azonban a gazdaság miatt nem kell, hogy fejfájása legyen. A PMI index szerint a német gazdaság is magabiztosan bővül és 2013 óta nem nőtt ilyen nagy ütemben.
Ezt az indexet a versenyszektorban működő cégek beszerzési menedzsereinek havi felméréséből állítják össze és Európában az IHS Markit Csoport összesíti adatait.
A menedzserek hét különböző területről szolgáltatnak adatokat, így többek között a termelési szintről, az új megrendelésekről, a beszállítóktól érkező javakról és az alkalmazottak arányáról.
Az index szerint az eurózónában szinte egy évtizede nem vettek fel olyan gyors ütemben dolgozókat, mint most. A gazdaság és az alkalmazotti szint növekedése az elmúlt ősszel ugrott meg meredeken és februárban újabb lökést kapott.
A Financial Times gazdasági lap már a hónap elején megjegyezte, hogy az euro-övezet gazdasági növekedése csendben megelőzi az amerikai gazdaságét.
Az üzleti szektor bizakodóbb és a munkanélküliségi ráta a tízes nagyságrend alá csökkent, ami pozitív meglepetés volt – írta az FT.
"Továbbra is csodálkozom az Európa felé megnyilvánuló bizalmatlanságon” – mondta Erik Nielsen a UniCredit vezető közgazdásza. Nielsen a Trump-kormányzatot nem említve pikírten azt is megjegyezte: ez a „negativizmus” az adatok felületes megközelítésének „vagy talán az alternatív tényeknek” az eredménye.
Az euróövezet most már hónapok óta annak ellenére produkál meglepő eredményeket, hogy a piacokat továbbra is aggasztja az olasz bankok helyzete és a görög adósságprobléma.