Három éve a skótok 55:45 arányban arra szavaztak, hogy hazájuk Nagy-Britannia része maradjon. A tavaly nyári Brexit-népszavazáson ugyanakkor határozottan Nagy-Britannia Európai Uniós tagságát támogatták.
Miután nyilvánvalóvá vált, hogy Theresa May brit miniszterelnök a „kemény Brexit” forgatókönyvét követi majd – azaz az ország nemcsak az EU-t, de a közös piacot és a vámuniót is elhagyja – felmerül az érv, hogy a skótok ebben már nem akarnak a domináns angolok partnerei lenni.
Ezt ismételgeti Nicola Sturgeon, a skóciai autonómiát vezető Első Miniszter is. A nagy kérdés azonban az, hogy politizál-e vagy valóban a választók véleményét fejezi ki.
„Én az Egyesült Királysághoz és nem az EU-hoz vagyok hű” – mondta a Reutersnek Nancy Smith nyugdíjas skót tanár. A 75 éves nő a skót függetlenség ellen, de a folytatódó brit EU-tagság mellett szavazott és azt mondta: annak ellenére, hogy kevéssé bízik Mayben, nem változtatta meg a véleményét.
A Reutersnek több más járókelő is hasonló véleményt fogalmazott meg az Edingburghoz közeli North Berwick városban.
Közvélemény-kutatások továbbra is azt mutatják, hogy a függetlenséghez való hozzáállás a Brexit-voks eredménye ellenére változatlan, azaz kis többsége van azoknak, akik nem szakítanák szét Nagy-Britanniát.
Elemzők rámutatnak, hogy 2014-ben, a függetlenségpártiak a gazdaságilag elmaradott skót régiókban voltak erősebbek, és nem lehet készpénznek venni, hogy a Brexit miatt többségbe kerülnek.
Volt olyan is, aki minkét esetben a „függetlenségre” voksolt. A 43 éves glasgow-i taxis, Martin Quinn szerint „túl sokat ígértek” nekik, erősebb gazdaságot, pénzt az olajkitermelésből. „Ezeket nem fogják megvalósítani, nem tudunk egyedül megélni, nincs elég önbizalom hozzá. A Brexit csak ront a dolgokon” – mondta.
Mindez rávilágít a skót függetlenségpártiak dilemmájára: a gazdaság helyzete még kevésbé teszi vonzóvá az elszakadást, mint 2014-ben. Skócia egyik legnagyobb bevételi forrása az északi-tengeri olaj, de a készletek egyrészt kifogyóban vannak, másrészt meredeken esett a nyersanyag ára.
Mindeközben a skót gazdaság az utóbbi évben csak harmad annyival bővült, mint a teljes brit gazdaság. Ebben a helyzetben Nicola Sturgeon hosszútávra játszik: bár többször is jelezte, mennyire nem tetszik neki, ahogy Theresa May kezeli a Brexit kérdését, a skót Első Miniszter közölte: az idén nem lesz skót függetlenségi népszavazás.