Mindössze három évet kellett várni arra, hogy a Yahoo elismerje a digitális történelem talán legnagyobb adatlopását.
Az internetes vállalkozás szerdán jelentette be, hogy 2013-ban a rendszerét feltörő hackerek ellopták egymilliárd felhasználói fiók adatainak egy részét.
Néhány hónapja ugyancsak a Yahoo arról számolt be, hogy 2014-ben 500 millió felhasználó adatait kaparintották meg.
A vállalat azt ígérte, hogy értesíti az érintett ügyfeleket. Érdekes módon a bejelentés előtti napon a Yahoo Mail levelezőrendszer arra kényszerítette a felhasználókat, hogy változtassák meg a jelszavukat.
Erre azért volt szükség, mert a cég szerint a hackerek hozzáfértek a Yahoo saját kódjához és megtanultak olyan „sütiket” hamisítani, amelyek lehetővé teszik a már bejelentkezett felhasználóknak a számlákhoz való jelszó nélküli hozzáférést.
A vállalat szerint a most elismert adatlopásban a hackerek a felhasználók személyes, de nem banki adatait szerezték meg. Hozzáférhettek biztonsági kérdésekhez és titkosított formában tárolt jelszavakhoz – az ezeket kódoló technológiát szakértők azonban elavultnak nevezték és arra utaltak, hogy a kódolást fel lehet törni.
Amikor a Yahoo szeptemberben elismerte az egyik adatlopást, épp tárgyalásokat folytatott a cég fő internetes ágának, a Verizon amerikai telecomszolgáltatónak való eladásáról.
Az akkori vételár közel ötmilliárd dollár volt, és az ügy kipattanása után a Verizon egy ideig azt mondta, visszaléphet az ügylettől. Ezt végül nem tette meg.
De kérdés, hogy miként reagál a Yahoo által elismert újabb biztonsági baklövésre.
Egy Yahoo-illetékes azt mondta: kommunikáltak a vevővel és bíznak benne, hogy az nem áll el vásárlási szándékától.
Néhány órával a kínos hír bejelentése előtt a nagy amerikai technológiai cégek képviselői találkoztak Donald Trump megválasztott elnökkel. A találkozón ott voltak a Google, a Facebook és más cégek emberei, a piacon visszaszorult Yahoo azonban nem kapott meghívást.