Az amerikai elnök, amikor reggel felkelt, a legpatinásabb berlini szálloda, az Adlon ablakából kitekintve egyik oldalon a szemközt lévő magyar nagykövetség épületének tetején lobogó piros-fehér-zöld zászlót látta, másik oldalon pedig a Brandenburgi kaput, amely előtt 2008 nyarán – még csupán pártjának elnökjelöltjeként - éppen Angela Merkel kancellár döntése alapján nem mondhatott beszédet. Merkel akkor arra hivatkozva utasította el a kérést, hogy a német kormány semmilyen módon sem akar beavatkozni az amerikai elnökválasztásba.
Időközben sokat változott a világ, és Obama immár hatodik alkalommal jár a német fővárosban, ahol nemcsak mint politikai szövetségest, hanem mint jóbarátot látják vendégül. Szálláshelyén, a még Vilmos császár rendkívüli engedélyével épült Adlon Hotelben szerda este vacsorán látta vendégül a kancellárt és kíséretét. A bensőséges, ám tényszerű megbeszélésektől sem mentes vacsorán az amerikai konyha fogásait tálalták fel.
Obama délelőtt – ugyancsak az Adlonban – a német állami tévécsatornának adott interjút, délután tanácskozásra ült össze Angela Merkellel, majd közös sajtóértekezleten válaszol a meghívott újságírók kérdéseire.
Esti vacsoráját a kancellári hivatalban, ismét Merkel társaságában fogyasztja el, pénteken pedig kibővül a tárgyalók köre, ugyanis a megbeszélésekbe bekapcsolódik a külön e célból Berlinbe érkező brit, olasz és spanyol kormányfő és a francia köztársasági elnök is. Nem titok, hogy valamennyien szeretnének felkészülni a napokban megválasztott amerikai elnökkel folytatandó politikára, és evégett fontos személyes tájékoztatást remélnek Barack Obamától, aki péntek este Peruba utazik, hogy a Csendes-óceán melletti országok csúcsértekezletén vegyen részt.
Az elnök biztonságáért felelős szervek alighanem fellélegeznek, amikor Barack Obama óriásgépe a tegeli repülőtéren a magasba emelkedik, mert ekkor végre feloldhatják a német főváros 50 kilométeres körzetében elrendelt repülési tilalmat, és átadhatják a forgalomnak Berlin csaknem hermetikusan lezárt központját is.