A német nyelv és költészet Darmstadtban működő akadémiájának helyettes elnöke sajnálatosnak nevezte, hogy a Nobel-díjas író egykori háza magántulajdonban van, és nem látogatható az irodalom kedvelői számára.
Heinrich Detering elmondta, hogy a jelenlegi tulajdonos 15 millió dollárért most eladásra kínálja az ingatlant, ami mérhetetlenül magas. Ennek ellenére az épület különleges eszmei értéket képvisel, mert nemcsak a száműzetésben élő Thomas Mann és családja lakott benne, hanem a nácizmus elől Amerikába menekült német íróknak is találkozóhelye volt.
Thomas Mann 1951-ig volt az ötszobás Los Angeles-i villa lakója. Ott írta a Doktor Faustus, továbbá Lotte Weimarban című regényét, és vette fel azokat a hangszalagokat is, amelyeket a világháború alatt Német Hallgatók címmel a londoni BBC sugárzott Németország felé.
A nácizmus elől menekült német értelmiségiek történetét kutató intézet most petíciót fogalmazott, amelyben kéri a berlini kormányt, hogy vásárolja meg a Nobel-díjas író egykori házát, és hozzon létre emlékhelyet benne, ahol különböző rendezvények keretében amerikai és európai, kiváltképpen német írók, költők, valamint irodalmárok találkozhatnának egymással.
Az Angela Merkel kancellárhoz, Frank-Walter Steinmeier külügyminiszterhez, továbbá Monika Grütters kulturális államtitkárhoz címzett felhívást többek között aláírta a 2009-es irodalmi Nobel-díj kitüntetettje, a romániai születésű német anyanyelvű Herta Müller is, aki regényeiben kendőzetlenül ostorozza a kommunista diktatúrát.