Angela Merkel kijelentette, hogy a ma megalakuló brit kormány feladata az uniós tagság megszüntetését célzó eljárás beindítása az Európai Unió alapszerződésének 50.cikkelye alapján. A kancellár az ír kormányfővel folytatott eszmecseréjét lezáró sajtóértekezleten hangsúlyozta, hogy az új londoni vezetésnek egyértelmű és világos helyzetet kell teremtenie.
Korábban már Angela Merkel utalt arra, hogy britek a kiválást követően csak úgy férhetnek az unió belső piacához, ha nem korlátozzák a Nagy-Britanniában dolgozó uniós polgárok számát.
A tegnapi sajtóértekezleten a kancellár nem titkolta, hogy számára elsődleges cél a német gazdasági érdekek szem előtt tartása, mert – úgymond – a két ország közi kereskedelem kulcsfontosságú a német ipar számára, kiváltképpen a német autógyártás szempontjából, ugyanis évente a sziget országban eddig legalább 800 ezer német gépkocsit adtak el.
Az ír miniszterelnök Berlinben hangoztatta, hogy az ír köztársaság helyzetét nem érinti Nagy-Britannia kiválása az unióból, de mivel a két országot különleges kapcsolat füzi egymáshoz, a kilépési tárgyalások során ezt Brüsszelben mindenképpen figyelembe kell venni. Enda Kenny szerint mindenképpen fenn kell tartani a határ nyitottságát a brit fennhatóság alatt álló Észak-Írország, és az Ír Köztársaság között.
Angela Merkellel egyetértve az ír kormányfővel síkra szállt amellett, hogy az új brit kormány mielőbb kezdje meg a tárgyalásokat London kilépéséről az Európai Unióból, de úgy vélte, hogy időt kell hagyni a ma hivatalba lépő Theresa Maynek az újonnan előállt helyzet felmérésére, valamint arra, hogy kialakítsa az EU és London viszonyának újrarendezésével kapcsolatos politikáját.