Az egészségtudományi kutatásokban, az orvosi gyakorlatban, illetve az orvosképzésben egyaránt tudatosítani kell azt a tényt, hogy alapvető biológiai eltérés van a nők és a férfiak között, ezért a betegségek kezelésénél sokkal jobban oda kell figyelni a nemi hovatartozásra, olvasható a Francia Orvosi Akadémia által kiadott ajánlásban. A dokumentum szerint ma már nyilvánvalóvá vált, hogy a nők és a férfiak más és más betegségekre hajlamosak.
A táplálkozási zavarok - főleg az anorexia-, a depresszió, a pajzsmirigy-betegségek vagy a csontritkulás elsősorban a nőket érintik, míg az autizmus, az agy- és a hasnyálmirigy daganat vagy az agyvérzés a férfiak körében gyakoribb. De a jeles testület szerint nem csak a hajlamosság tekintetében van különbség a nemek között: szerintük azonos betegség esetén a nők és a férfiak eltérő módon reagálnak a kezelésekre, az előbbieknél a gyógyszerek csaknem kétszer gyakrabban okoznak komoly mellékhatásokat.
Az akadémia tagjai számára mindebből az következik, hogy a nemi különbségeket a gyógyszer-kutatásokban is figyelembe kell venni, olyannyira, hogy az állatkísérleteknél szerintük immár nem lehet elhanyagolni azt a szempontot, hogy egy adott hatóanyagot hím vagy nőstény példányon tesztelnek-e, a sejtek ugyanis a nem függvényében eltérően viselkednek.
Bár az akadémia ajánlása kizárólag a gyógyítás területére vonatkozik, a szöveg várhatóan komoly társadalmi hatást fog eredményezni, megfékezi ugyanis a gender-elmélet legszélsőségesebb hirdetőit, akik évek óta azt hangsúlyozzák, hogy nincs különbség a nemek között.
Közvetlenül nem függ össze a jelentéssel, de a francia sajtóban az elmúlt hetekben számos írás jelent meg egy eddig teljesen félreismert női betegségről, az úgynevezett endometriózisról, amely a menstruáció alatt jelentkezik, és elviselhetetlen fájdalmakkal jár. A kizárólag nőket érintő baj körüli diskurzus tovább erősíti azt a felismerést, hogy a nemek között alapvető különbségek vannak.
A menstruációnál maradva érdemes megemlíteni azt is, hogy immár Franciaországban is megjelent az az elképzelés miszerint a dolgozó nőknek alanyi jogon legalább két fizetett szabadnapot kellene biztosítani havi vérzésük idejére, hogy a legfájdalmasabb időszakot nyugodt körülmények között vészelhessék át. Ez az elképzelés nem utópia: számos brit vállalatnál már évek óta bevett gyakorlatnak számít.