El Salvador kétes hírnévre tett szert: lakossága arányában itt követik el a világon a legtöbb gyilkosságot. Az emberölések annyira mindennaposak, hogy a hírek a hozzátartozókon kívül keveseket sokkolnak.
A kormány most háborút hirdetett a vérengzéseket elkövető bűnbandák ellen. A kommandósoknak március és április között 42 százalékkal sikerült visszaszorítani a gyilkosságok számát, de még korántsem érték el a céljukat.
Mint a Financial Times megjegyzi, a terrorcsoportnak nevezett két nagy kartellnek, a Barrio 18-nak és a Mara Salvatruchának 60 ezer tagja van. Amikor elfognak, vagy megölnek egy bandatagot, mások lépnek a helyére – mondta az országos rendőrfőkapitány.
Az erőszakos bűnözés elharapózásában fontos szerepet játszott a visszaesett gazdasági növekedés és az eladósodás. A fiatalok előtt két választás áll: bandatagok lesznek, vagy megpróbálnak bejutni az Egyesült Államokba, ahonnan deportálhatják őket. Az 1980-90-es éveben azért ugrott meg az erőszak, mert az amerikaiak többezer olyan – a polgárháború elől elmenekült - salvadori fiatalt küldtek haza, akik Los Angeles-ben bandatagokká váltak.
Az FT azt is hozzáteszi, hogy az elmúlt hónapokban főként azért csökkent a gyilkosságok száma, mert a bandák tűzszünetet kötöttek és nem azért, mert a fegyveres erők eredményesen léptek fel.
Ennek bizonyítéka, hogy a 2012-13-as tűzszünet vége után drámai módon megugrott a gyilkosságok száma.
A 6 milliós országban tavaly csaknem 6700 embert öltek meg.
A gengek közötti erőszak mérséklésében nagy szerepet játszott Raul Mijango volt kongresszusi képviselő, mivel ő vette rá a bandafőnököket a tűzszünetre.
Néhány hete azonban letartóztatták, mert prostituáltakat, ételt és videojátékokat juttatott a bebörtönzött bandavezéreknek, sőt, azt is elintézte, hogy kábeltévét nézhessenek.
Mijango azzal védekezett, hogy csak így tudta a maga oldalára állítani a bandafőnököket.
Egyes helyi médiumok szerint ugyanakkor kormánytagok és ellenzéki politikusok is kapcsolatban álltak a bandákkal a 2014-es választások előtt és felmerült, hogy szavazatokat próbáltak vásárolni.
A gengek elleni háború emellett lehetőséget ad a biztonsági erőknek az önbíráskodásra. Jogvédők szerint a kommandósok tavaly 13 embert – köztük négy tizenévest – végeztek ki. A lakosság nagy része ugyanakkor támogatja a védelmi pénzeket beszedő, agresszív bandák elleni kemény fellépést.