Nyitókép: MTI/EPA/ESA/ATG

Négy évig nem lesz ilyen közel hozzánk a Mars

Infostart / InfoRádió - Szabó S. Gergő
2025. január 12. 12:04
Érdemes lesz az eget kémlelni a következő napokban, ha látni szeretnénk a legfényesebb és legnagyobb Marsot. A vörös bolygóban szabad szemmel is gyönyörködhetünk, de távcsővel a felszíni alakzatait is megvizsgálhatjuk.

Január 12-én, vasárnap lesz a Mars a legközelebb a Földhöz, ez a jelenség csak kétévente látható. A Marsot szabad szemmel is egészen könnyen ki lehet majd szúrni az égbolton, egy nagyon fényes vörös pontként látszódik majd – ismertette az InfoRádióban a Svábhegyi Csillagvizsgáló munkatársa.

Boldog Ádám elmondta: négy nappal a Mars közelség után, január 16-án lesz a bolygó a legfényesebb, az Ikrek csillagkép irányában.

"Alig 96 millió kilométerre lesz tőlünk a Mars, csillagászati értelemben ez közelinek számít,

fényessége a legfényesebb csillagokéhoz lesz hasonló, mint például a Sirius" – emelte ki a csillagász.

Boldog Ádám felhívta a figyelmet, hogy január 13-án a Hold is megközelíti majd a Marsot, ezért fényes háromszöget fog alkotni a vörös bolygó, a Hold, illetve az ikrek egyik legfényesebb csillaga a Pollux.

Hellász-medence, marsi jég és vulkán

Távcsővel sokkal több részletét meg tudja mutatni a Mars, amikor a Földhöz ilyen közel van. A Svábhegyi Csillagvizsgáló esti programjain januárban és februárban a Mars felszínét a legkorszerűbb, 40 centiméter átmérőjű távcsővel lehet majd megszemlélni. Elmondása szerint látszódni fog, hogy vannak rajta világosabb és sötétebb területek. "A világos területeken nagyon sok a por, a sötétebb területeken pedig a bazaltos vulkanikus kőzet látható" – mutatott rá a csillagász, kiemelve, hogy a leglátványosabb felszíni jelensége az úgynevezett Szirtisz major lesz. Ez a pajzsvulkán egy India alakú sötét nyúlványra hasonlít, és mellette a kihűlt láva figyelhető meg.

Délre a vulkántól egy 2300 kilométer átmérőjű hatalmas becsapódási medence, a Hellász-medence látható. Boldog Ádám ismertette azt is, hogy az északi féltekén most kezdődik a tavasz a Marson, úgyhogy a pólussapka is jól megfigyelhető. Ez a marsi jégnek és a szárazjégnek a kombinációja az északi pólusvidéken.

A fent említett részletekben több mint 200-szoros nagyítással lehet gyönyörködni. A Svábhegyi Csillagvizsgálóban januárban és februárban számos programmal készülnek, hogy minél többen távcsővel is megcsodálhassák a bolygó részleteit. Legközelebb 2029-ben lesz lehetőség ugyanilyen jó körülmények között megfigyelni az égitestet.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Csillagvizsgáló - Gyönyörködjünk a Marsban
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást