2023-ban példátlanul magas szintet ért el a Nagy-Britanniát célzó migráció: 906 ezren vándoroltak be, amire a brexit előtti időkben nem volt példa. Az idei év első felében azonban látványosan visszaesett a szám, júniusban már 20 százalékkal alacsonyabban állt, 728 ezren.
Mary Gregory, a brit statisztikai hivatal vezetője szerint az idei visszaesést az okozta, hogy a diákvízummal belépett családtagok száma megcsappant. Mindez annak az eredménye, hogy a korábbi, konzervatív kormány módosította a szabályokat, és egyedül a PhD-hallgatók kaptak felmentést a rendelkezés alól.
Emellett kevesebb ember érkezett munkára jogosító vízummal, mert jelentősen, 26 ezerről közel 49 ezer fontra emelték meg az annak eléréséhez szükséges fizetési küszöböt.
Közben az is kiderült, hogy
egy év alatt 36 százalékkal emelkedett a menedékkérőkre elköltött pénzösszeg.
Ez tavaly még valamivel kevesebb mint 4 milliárd font volt, mostanra viszont elérte az 5,4 milliárdot. Ugyanakkor szeptember végéig 22 százalékkal kevesebb – 100 ezer – menedékkérelmet nyújottak be, mint a múlt évben.
A legfrissebb, 2023 júliusától 2024 júniusáig terjedő nettó migrációs adatok a brit toryk utolsó hivatali évét fedik le. A Munkáspárt július elején nyerte meg a választásokat és vette át a hatalmat.
Az adatok egy nappal azután jelentek meg, hogy a konzervatívok új vezetője, Kemi Badenoch elismerte, pártja hibázott a migrációval kapcsolatban. „Ezt rosszul csináltuk. Megértem a közvélemény haragját ebben a kérdésben, osztozom benne” – fogalmazott szerdán.
A Munkáspárt szerint a legutóbbi migrációs adatok azt mutatják, hogy a kormány megkezdte a „nehéz munkát” a probléma kezelésére, és hogy „eltakarítja a konzervatívok által létrehozott rendetlenséget”.