Nyitókép: Sanketh Rao: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szurke-acel-korlatokon-allva-kezet-oldalra-emelo-szemely-680257/

Az állás még az ülésnél is veszélyesebb - itt a meghökkentő felmérés eredménye

Infostart
2024. november 25. 05:00
A túl sokáig tartó, egy helyben való állás súlyos károkat okozhat a szervezetben - állítják ausztrál kutatók.

A túl hosszú ideig tartó állás egyáltalán nem tesz jót a szívünknek, növelheti a mélyvénás trombózis esélyt, valamint elhízást, 2-es típusú cukorbetegséget, rákot, sőt korai halálozást is okozhat.

Ez azért is meglepő, mert eddig sokan abban a tudatban éltek, hogy ha többet állunk, mint ülünk, az csökkentheti a szív- és érrendszeri problémák esélyét - írja a glamour.hu.

Az ausztrál kutatók összesen 80 ezer brit alanyt vontak be a vizsgálatba és arra jutottak, hogy

napi két óra állás még alig növeli a keringési problémák kialakulásnak esélyét, de minden további fél órával 11 százalékkal nő a kockázat.

„A túl hosszú ideig tartó állás nem ellensúlyozza a mozgásszegény életmódot, sőt egyesek számára kockázatot is jelenthet a keringési rendszer egészsége szempontjából - idézi a Daily Mail Dr. Matthew Ahmadi, a Sydney-i Egyetem szakértőjének és a tanulmány vezető szerzőjének szavait.

A kutatás egyébként úgy zajlott, hogy az átlagosan 61 éves felnőttek csuklójára egy okosórára hasonlító készüléket erősítették, így követték nyomon mozgásukat, majd elemezték ki szív- és érrendszeri adataikat. Ezzel szemben a kockázat enyhén csökkent, ha az illető 6-10 órát töltött üléssel. Tíz óra ülés felett azonban jelentősen nőtt ez a kockázat.

„Munka közben tartsunk rendszeresen szüneteket, sétáljunk, ha tehetjük, használjuk a lépcsőt, használjuk ki az ebédszünetet, vonuljunk el egy kicsit az íróasztaltól." - nyilatkozta Emmanuel Stamatakis professzor, a kutatás társszerzője.

Fotó: Sanketh Rao