Nyitókép: kynny/Getty Images

Alapanyaghiány - versenyfutás kezdődött a természettel

Infostart
2024. május 14. 06:50
A világ rizstermelésének 90 százalékát, a kukoricatermelés több mint 30 százalékát, a búzatermelés több mint 50 százalékát fenyegeti jelentős aszálykockázat 2050-ig. És akkor ott van még a réz, a kobalt és a lítium is.

A nulla nettó kibocsátású energiára való átálláshoz nélkülözhetetlen kritikus ásványok több mint 70 százalékát veszélyezteti az éghajlatváltozás - derül ki a Portfolio cikkéből, amely a PwC 9 árucikket vizsgáló kutatására támaszkodik.

A hőterhelés és az aszály kockázata világszerte növekszik, ezért a cégvezetőknek fel kell gyorsítaniuk cselekvési terveiket azon kritikus fontosságú áruk előállításának védelme érdekében, melyek a globális népesség és gazdaság számára kulcsfontosságúak - állapítja meg a kutatás.

Ami a részleteket illeti, a réz-, kobalt- és lítiumtermelés majdnem háromnegyede jelentős vagy magasabb aszálykockázatnak lesz kitéve 2050-ig. Ugyanez érvényes az élelmiszernövényekre is: a világ rizstermelésének 90 százalékát, a kukoricatermelés több mint 30 százalékát, a búzatermelés több mint 50 százalékát fenyegeti jelentős aszálykockázat 2050-ig.

A tanulmány szerint ezeket a kockázatokat kezelni lehet, és a PwC vezérigazgatók körében végzett felmérésében a megkérdezett vezetők 47 százaléka már most is arra összpontosít, hogy megvédje munkavállalóit és fizikai eszközeit az éghajlati kockázatoktól.

A legelterjedtebb és legsúlyosabb kockázat tehát a rizst érinti.

A problémát az is súlyosbítja, hogy mind a kilenc kritikus árucikk termelése kisszámú országban koncentrálódik, amelyek közül sokan egyre növekvő éghajlati kockázatokkal szembesülnek. Az említett erőforrások esetében a globális kínálat legalább 40-85 százaléka mindössze három országból származik.