Nyitókép: Pixabay

Undorító élőlény fenyegeti a kutyákat - egyre veszedelmesebb

Infostart
2024. május 9. 04:40
Sokszor csak nagyon későn veszik észre a kutyások a szívférgességet, ami pedig gyógyítható is lehetne.

Fok Éva állatorvos, parazitológus szerint a hazai kutyapopuláció mintegy 6-7 százaléka érintett a szívférgesség által - a betegséget egy fonálféreg hozza létre -, az arány pedig növekszik. Az Indexnek az Elanco gyógyszergyár közleményére hivatkozó cikke szerint a szívférgek 6–9 hónapos korukban lesznek ivarérettek, ezután kezdenek el szaporodni, azaz a nőstény férgek pici lárvákat bocsátanak a véráramba. Ezután a lárvák hosszú ideig elélhetnek a vérkeringésben, várva a köztigazda szúnyogok csípését; a szúnyogokban ezekből a pici élőlényekből, kedvező hőmérsékleti viszonyok között, vedlések révén kialakulnak az úgynevezett fertőző lárvák, amelyeket vérszíváskor egy másik kutya vérébe tudnak átvinni. A nevével ellentétben azonban nem a szívben, hanem elsősorban a tüdő nagy ereiben élnek.

A fertőzés terjedésének egyik oka, hogy

  1. a szúnyogok elleni védekezés nem minden esetben megfelelő, gyakran csak a kifejlett szúnyogokat pusztítják el a gyérítéskor, és a vizes területeken megmaradnak a szúnyoglárvák
  2. az állatok utaztatása is növelheti a kockázatot, ugyanis a déli országrészeken és a Tisza bizonyos területein magasabb a fertőzöttségi ráta.

Van szer, amellyel megelőzhető a kutya fertőződése, de azt rendszeresen szedni kell. Az említett gyógyszergyár egyébként épp május 10-ig biztosít ingyenes szűrési lehetőséget a kutyáknak.

A szívférgesség tüneteire általában már nagyon súlyos stádiumban figyelnek fel a kutyatartók, ezért is fontos a megelőzés és a rendszeres, teljesen fájdalommentes szűrővizsgálat minden 6 hónapnál idősebb kutya esetében.

Jelek:

  • fáradékonyság
  • köhögés
  • légzési problémák
  • mozgásképtelenség
  • hasüregi folyadékbőség.

Ezek észlelésekor állatorvoshoz kell fordulni.

A már megfertőződött kutyák kezelése nagyon hosszadalmas, kétéves folyamat, ráadásul igen drága, és garancia sincs.

Az ember is megfertőződhet, de nincs veszély, elhal a féreg a testben. Magyarországon még nem írtak le szívféreg-fertőzöttséget emberben, nincs mitől tartani.

A macskák és a házi görények ugyanúgy érintettek lehetnek. Sok macskának van légzőszervi vírus által okozott fertőzése, és mire kiderülne a szívférgesség, gyakran elpusztulnak.