Az Eurostat Mfor által idézett listája szerint Magyarország nagyot lépett előre a digitális képességek szerinti rangsorban. A számokról szóló összefoglaló szerint tavaly a 16 és 74 év közötti uniós polgárok 55 százaléka rendelkezett legalább alapvető digitális készségekkel, a legmagasabb számot Hollandiában (83 százalék) és Finnországban (82 százalék) jelentették. Magyarországon ebben a korosztályban 58,9 százalék rendelkezik alap digitális készségekkel, ami meghaladja az európai átlagot, először a felmérés történetében; 10 százalékos növekményt értünk el, megelőztük Litvániát, Olaszországot, Szlovéniát és Németországot.
A digitális írástudás öt digitális kompetenciaterületet és összesen 21 digitális kompetenciát határoz meg. A digitális kompetencia területek közé tartozik
- az információs és adatműveltség,
- a kommunikáció és együttműködés,
- a digitális tartalomkészítés,
- a biztonság és
- a problémamegoldás.
A legújabb kutatások szerint pedig a következő tíz évben tízből kilenc munkahely betöltéséhez nélkülözhetetlenek lesznek az ilyen típusú kompetenciák.
Az idősebb korosztály igen lemaradónak tűnik a felmérés szerint; a különböző korcsoportokba tartozó nők között még szembetűnőbb volt a kontraszt: a 25-34 éves hölgyek 71 százaléka rendelkezik legalább alapvető digitális készségekkel, míg a 65-74 évesek mindössze 25 százaléka. A 16-24, 25-34 és 35-44 éves korcsoportban több nő rendelkezett legalább alapvető digitális készségekkel, mint férfi társaik. A 45 év felettiek körében fordított a helyzet, a férfiaknál magasabb volt az arány - az idősebb korcsoportokban nőtt a nemek közötti különbség.
A DESI-felmérés szerint továbbra is rendkívül alacsony a legalább alapszintű digitális intenzitással rendelkező kkv-k, a nagy adathalmazokat feldolgozó, a felhőalapú szolgáltatásokat igénybe vevő vagy mesterséges intelligenciát alkalmazó vállalkozások aránya.