Ha a vérvizsgálat útján történő diagnózis módszerét elfogadják, gyorsabban megkezdődhet az érintettek kezelése. A betegség diagnózisa jelenleg nehézkes, kiváltképp korai szakaszban.
Az Alzheimer-kór a demencia leggyakoribb formája a The Guardian cikke szerint.
Olcsó és elérhető diagnosztikai eszköz lehetne
A jelenlegi irányelvek három különböző marker kimutatását javasolják:
- az amiloid és
- a tau fehérjék kóros felhalmozódását, valamint
- a neurodegenerációt – az idegsejtek lassú és progresszív elvesztését az agy meghatározott régióiban.
Ez az agyi képalkotás és a gerincvelői folyadék vizsgálatának kombinációjával végezhető el.
A lumbálpunkció azonban fájdalmas lehet, az eljárás után fej- vagy hátfájás jelentkezhet, az agyi CT pedig drága és hosszan kell várni a vizsgálatra.
Egy megbízható vérvizsgálat kifejlesztése fontos előrelépés lenne.
"A vérvizsgálat olcsóbb, biztonságosabb és könnyebben elvégezhető, javíthatja az Alzheimer-kór diagnózisát" - mondta Thomas Karikari, a Pittsburgh-i Egyetem szakembere, aki részt vett a kutatásban.
Egy fehérjetípus a kulcs
A jelenlegi vérvizsgálatok pontosan kimutatják az amiloid- és tau-fehérjék rendellenességeit, az idegsejtek károsodásának agyspecifikus markereit azonban már nehezebben. Karikari és kollégái egy olyan antitest-alapú vérvizsgálat kifejlesztésére összpontosítottak, amely a tau fehérje egy bizonyos formáját, az úgynevezett agyi eredetű taut mutatná ki, amely az Alzheimer-kórra jellemző.
A vérvizsgálatot az Alzheimer-kór
különböző stádiumaiban lévő 600 betegnél tesztelték,
és megállapították, hogy a fehérje szintje megfelel a gerincvelői folyadékban lévő tau szintjével, így megbízhatóan meg tudja különböztetni az Alzheimer-kórt más neurodegeneratív betegségektől. A következő lépésben nagyobb mintán is tesztelik a vizsgálatot, melyben eltérő etnikai hátterű, a memóriahanyatlás és demenciás tünetek különböző fázisaiban levő betegeken próbálják ki azt.
Karikari azt is reméli, hogy az agyból származó tau vérben lévő szintjének nyomon követése javíthatja az Alzheimer-kór kezelésére irányuló klinikai kísérletek tervezését.