Az eredmények azt sugallják, hogy az alvási problémák összefüggésbe hozhatók a kettes típusú diabétesz kialakulásával, és a rossz alvás gyógyszeres vagy életmódbeli változásokkal történő kezelése csökkentheti a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának rizikóját – írja a MedicalXpress.
Az álmatlanságot, a kései lefekvést és a kevés alvást már korábbi tanulmányok is összefüggésbe hozták a cukorbetegséggel: most arra voltak kíváncsiak a kutatók, hogy az alvási mintázat hathat-e a vércukorszintre.
A kutatást a Bristoli Egyetem szakembere végezték a Manchesteri Egyetem és a Harvard közreműködésével. A HbA1c-szint mérésével igyekeztek kideríteni, hogy az álmatlanság, az alvás időtartama, a nappali álmosságérzet, a nap közbeni szunyókálás és a bagoly vagy pacsirta életmód hogyan hat a vércukorszintre.
Az Egyesült Királyságban élő közel 340 ezer felnőtt körében végzett vizsgálat kimutatta, hogy
azoknak az embereknek, akik arról számoltak be, hogy nehezen tudnak elaludni, magasabb volt a vércukorszintje,
mint azoknak, akik azt mondták, hogy soha, ritkán vagy csak néha voltak ilyen nehézségeik. A kutatócsoport nem talált egyértelmű bizonyítékot arra, hogy más alvásjellemzők hatással lennének a vércukorszintre.
James Liu, a Bristoli Orvosi Iskola (PHS) és az MRC Integratív Epidemiológiai Egység (IEU) vezető munkatársa szeront eredményeik azt jelentik, hogy csak Nagy-Britanniában több mint 27 ezer ember kerülhetné el a cukorbetegséget csak azzal, ha álmatlanságát kezelnék. Az Egyesült Királyság orvosoknak szóló iránymutatásai kognitív viselkedésterápiát javasolnak az álmatlanságra, illetve rövid távon altató használatát vagy melatonin-hormonnal történő kezelést, ha az nem használna.
"Fontos azonban tudatosítani, hogy a kettes típusú cukorbetegség összetett állapot, több kockázati tényezővel. Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás, az aktív életmód, valamint az elegendő alvás mind-mind a jó egészség alapvető összetevői mindenki számára, beleértve azokat is, akiket a kettes típusú cukorbetegség veszélye fenyeget, vagy akik ezzel élnek" – kommentálta az eredményt Faye Riley, a Diabetes UK kutatási kommunikációs vezetője.