Nyitókép: Pixabay

Fagyasztva gyógyítják a rákos betegeket a Semmelweis Egyetemen

Infostart
2022. február 19. 12:34
Az első két műtéten már túl is vannak, jól sikerültek - az eljárást először Magyarországon alkalmazták rosszindulatú daganatos betegeken.

Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius-fokon roncsolják - közölte honlapján az egyetem.

Az eljárás előnye, hogy a fagyasztás érzéstelenítő hatása révén altatás nélkül, csupán helyi érzéstelenítésben történhet, így mások mellett olyan

idős szívbetegeknél is megoldást nyújthat ez a beavatkozás,

akiknél az altatásos műtét ellenjavalt.

A műtétekre december végén került sor, a betegek (egy 46 és egy 59 éves férfi) azóta is jól vannak, és a februári kontrollvizsgálat eredménye is megnyugtató eredményt hozott. A helyi érzéstelenítésben történt szövődménymentes műtétet követően másnap mindkét beteg otthonába távozott, így az ünnepeket már családjukkal tölthették.

A hűtést mint fájdalomcsillapító eljárást hosszú ideje használják, és az is köztudott, hogy az extrém hideg hőmérsékletnek szövetroncsoló hatása van. A krioabláció módszere az, hogy ezt a hideget fókuszáltan az elpusztítani kívánt szövetben alkalmazzák: a speciálisan erre kialakított kezelőtűt

ultrahang, CT vagy egyéb képalkotó módszer segítségével juttatják el a daganatos szövetbe, majd azt nagy nyomású argon gáz segítségével -40 Celsius fokra hűtik.

A műtéteket Deák Pál Ákos egyetemi docens vezetésével hajtották végre.

A krioablációt a jóindulatú daganatok gyógyításában már néhány éve használják, ám a rosszindulatú daganatok terápiájában hazánkban először alkalmazták.